Yeni çipli kimlik kartları önümüzdeki haftadan itibaren verilmeye başlanacakÇarşamba, 12 Haziran 2024

Yeni çipli kimlik kartları önümüzdeki haftadan itibaren verilmeye başlanacak

 Kimlik kartlarının yeni bir formata göre düzenlenmesi 17 Haziran'da başlıyor. Bu tarih yıllar içinde birkaç kez ertelenmiştir. İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, belgenin güvenliğini arttırmak amacıyla, görüntüye ek olarak, kaydedilmiş biyometrik verilerle - iki parmak izi ve bir fotoğraf - elektronik bir bilgi taşıyıcısı içereceği belirtildi.

Bakanlık, kimlik belgesinin değiştirilmesinin zorunlu olmadığını belirtti. 16 Haziran'a kadar verilen kartlar 2031 yılına kadar geçerli olacak ve bu sürenin bitiminde herhangi bir vatandaş hizmetten yararlanabilecek.

İçişleri Bakanlığı yeni nesil kimlik kartının avantajlarını şöyle açıklıyor: AB ülkelerine seyahat eden Bulgaristan vatandaşlarına sınır kapılarındaki elektronik kontrol noktalarından geçme imkanı sağlıyor,

Sınır yetkililerinin diğer ülkeler tarafından kontrol edilmesini kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır. Vatandaşlar elektronik hizmetleri ve bilgi sistemlerini kullanırken kendilerini sanal ortamda tanımlayabileceklerdir.

Süresiz kimlik kartlarının 58 yaş ve üzeri kişilere verilmesi kaldırılmıştır. 18 - 70 yaş arası kişilere 10 yıl geçerli bir kimlik kartı verilecektir. 70 yaş ve üzeri kişiler 10 veya 30 yıllık bir geçerlilik süresi seçebilirler ve belge yine ücretsiz olacaktır.

Kimlik kartı çıkarma fiyatları değişmeyecek.

 


DİĞER HABERLER