Yeni nükleer enerji santrali için referandumÇarşamba, 31 Ekim 2012

Yeni nükleer enerji santrali için referandum Bulgaristan'da halk, 27 Ocak 2013'teki referandumda, "Yeni bir nükleer enerji santrali inşaatı yapılarak Bulgaristan'da nükleer enerji sektörü geliştirilsin mi?" sorusuna yanıt verecek.

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nin açıklamasında, Bulgar parlamentosunun nükleer enerji sektörüyle ilgili aldığı referandum kararının Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından onaylandığı ve referandumun 27 Ocak 2013'te yapılacağı açıklandı.

Referandumda Bulgaristan halkı, "Yeni bir nükleer enerji santrali inşaatı yapılarak Bulgaristan'da nükleer enerji sektörü geliştirilsin mi?" sorusuna yanıt verecek.
Ülkenin kuzeyinde Tuna nehri kıyısındaki Belene şehrinde yapımı süren nükleer santral inşaatı parlamento kararıyla durdurulmuştu.

Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP), Belene'deki santralin yapımının tamamlanması için açtığı imza kampanyasında yarım milyonu aşkın imza toplamıştı. Bulgaristan'da sadece kuzeyde Tuna kıyısındaki Kozluduy'da faaliyet gösteren bir nükleer enerji santrali bulunuyor.


DİĞER HABERLER