Yeni öğretim yılından itibaren Kırcaali'deki anaokulları ve kreşlerde 170'in üzerinde yer daha açılacakÇarşamba, 28 Şubat 2024

Yeni öğretim yılından itibaren Kırcaali'deki anaokulları ve kreşlerde 170'in üzerinde yer daha açılacak

Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün gazetecilere verdiği demeçte 2024/2025 eğitim ve öğretim yılına Kırcaali'deki anaokulları ve kreşlerde 170'den fazla yerle başlanacağını bildirdi. Bunlar, belediyenin Eğitim ve Bilim Bakanlığı'nın kısmi finansmanıyla gerçekleştirdiği üç tesisteki yerlerdir. Bunlar şehrin orta kesimindeki 5 numaralı anaokulunun tamamen yenilenmiş binası ile "Çayka" ve "Ştaste" anaokullarına inşa edilmekte olan ek binalar. Bu binaların inşaat çalışmaları halen devam etmekte olup, belediye 15 Eylül'de açılmak üzere bu binaların da tefriş edilmesi için gerekli finansmanı sağlamıştır.

Bunların yanı sıra yıllardır binası boş olan Kırcaali'deki pazar meydanında bulunan eski lise de okulun ilk gününde kapılarını açacak.

Dört tesisin yeniden yapılandırılması ve inşası, Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından okul ve anaokulları programları kapsamında tahsis edilen fonlarla 2023 yılında başladı. Kırcaali Belediyesi'nin de katılımıyla dört tesis için devlet tarafından tahsis edilen fonlar yaklaşık 5 milyon leva tutarındadır.

Erol Mümün, "Defalarca vurguladığım gibi, belediyenin temel önceliği Kırcaali'nin çocuklarıdır. Anaokullarında ve kreşlerde yeterli yer sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. En küçük vatandaşlarımızın yetiştirilmesi ve eğitimi için iyi koşullar yaratmak. Yeni öğretim yılının başında Kırcaali için sembolik bir binanın, hepimizin eski lise olarak bildiği Georgi Benkovski İlköğretim Okulu'nun kapılarını açacak olmasından mutluluk duyuyorum" dedi.

Başkan, basın önünde Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylanan beşinci proje olan Kırcaali'nin en büyük semti "Vozrojdentsi "de anaokulu inşaatının ilerleyişini yorumladı. Bakanlık tarafından sağlanan hibe fonunun 1 milyon levanın üzerinde olduğu ve projenin Belediye tarafından da eş finansmana ihtiyaç duyacağı açıklandı.

Belediye Başkanı Erol Mümün, "Her şeyi gerçekleştirmeye ve azimle çalışmaya hazırız, ancak ne yazık ki her şey imkanlarımız dahilinde değil. "Vozrojdentsi" semtini 15 Eylül'e kadar yeni bir anaokuluyla sevindirmemiz pek mümkün görünmüyor, ancak bir yıl içinde uzun bekleyişin sona ereceğini taahhüt ediyorum" dedi.

Foto: Mohamed Rasim


DİĞER HABERLER