YENİ PARK İNŞAATI İÇİN İHALE TEKLİFLERİ AÇILDIÇarşamba, 14 Temmuz 2010

YENİ PARK İNŞAATI İÇİN İHALE TEKLİFLERİ AÇILDI13 Temmuz 2010 saat 10.30'da Kırcaali'nin en büyük inşaatı olacak olan "Arpezos-Kuzey" Parkı inşaatını gerçekleştirmek isteyen şirketlerin ihale teklifleri açıldı. Proje toplam 8 704 000 Leva değerindedir, bunlardan KDV'siz 6 610 000 Leva inşaat için ayrılan rakamdır. Projenin yönetmeni Kırcaali Belediyesi Baş Mimarı Petya Nazırova'dır.

25 kişi ihale belgelerini satın almasına rağmen, son belge yatırma günü olan 12 Haziran'a kadar Kırcaali Belediye İdaresine sadece 4 şirket belge yatırmıştır. İlk ihale teklifi saat 13.18'de Arpezos Kırcali" Birliği tarafından yapılmıştır. Diğer üç şirket ise merkezi Sofya olan "Parkove Kırcali 2010" Konsorsiyumu, "Stroitelni Kompanii - Kırcali" Birliği ve Dimitrovgrad TVB Konsorsiyumudur. Teklifler son gün saat 13.18'den 16.21'e kadar yatırılmıştır.

Uzmanlara göre, "Arpezos-Kuzey" Parkı inşaatına büyük ilgi doğaldır, çünkü bu park Balkanlar'ın en büyük parklarından biri olacaktır. İhale teklifleri açılışında Kırcaali Belediye Meclisi üyeleri, şirket temsilcileri ve gazeteciler yer aldı. İhale Yasası gereğince Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, İhale Komisyonu başkanı olarak Belediye Başkanı yardımcısı Müh. Vasil Bobekov'u seçti.
Park projesi 21 Ekim 2011'de tamamlanması gerekiyor. "Arpezos-Kuzey" Parkı, Su Aynası kıyılarında bulunan toplam 238 dekar alanın 64 dekarına inşa edilecek.

İnşaat çalışmaları, ihale tekliflerinin açılmasından bir ay sonra, yani Eylül ortalarında başlaması bekleniliyor.
Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis: "Bu süreç, ihaleyi kazanamayan şirketlerin istinaf etmeleri için yasal bir süreçtir" dedi. Ona göre, eğer ihale istinaf edilirse, proje gerçekleştirme tarihlerinde gecikmeler olacaktır.

Belediye Başkanına göre, Kırcaalilerin de çok istediği bu projenin gerçekleşmemesi büyük hayal kırıklılığı yaratacaktır. 5 yıldır Kırcaali Belediyesi bu proje üzerine çalışıyor.


DİĞER HABERLER