Yenilenen Golobrad köyü camisi ibadete açıldıPazartesi, 27 Ağustos 2018

Yenilenen Golobrad köyü camisi ibadete açıldıArdino (Eğridere) bölgesinde en eski camilerden biri yeni bir görünüme kavuştu. Golobrad (Kösehasanlar) köyünde bulunan restore edilen cami, sağlık ve bereket için okutulan mevlidin ardından ibadete açıldı. Caminin açılış töreninde Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban, Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat, Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, caminin restorasyonunu yapan firmayı temsilen Reyhan Hasan ve köy muhtarları hazır bulundular. Golobrad köyü camisinin açılışına yüzlerce Müslüman katıldı.

Caminin onarımı Ardino Belediyesi bütçesinden sağlanan kaynaklarla yapıldı. Çatı yapısı tamamen değiştirildi, dış cephede sıva ve boya yapıldı. Dış cephe taş kaplama yaptırıldı, minare boyandı. Ahşap olan doğramalar, PVC ile değiştirildi.

Belediye Başkanı Resmi Murat, belediye yönetiminin belediyenin sınırları içerisinde bulunan kült yerlere ve dini mabetlere karşı olumlu bir tutuma sahip olduğunu vurguladı. Murat," Camiler ve mescitler, Müslüman nüfusun kültürel ve dini kimliğini korurlar" diye kaydetti.

Cami Encümenliği ve şahsı adına Golobrad Köyü Muhtarı Şaban Mestanov, Belediye Başkanı Resmi Murat'ın şahsında Ardino Belediye yönetimine verdiği destekten dolayı şükranlarını sundu.

Cami açılışından önce sağlık ve bereket için mevlit okutuldu. Mevlit programı Borovitsa (Çamdere) ve Golobrad köyü imamları başta olmak üzere yerli imamlar tarafından icra edildi. Mevlide katılan herkese 6 kazan keşkek ikram edildi, artan keşkek mevlide gelemeyen aile fertlerine ulaştırmaları üzere katılımcılara dağıtıldı.Keşkek bu bölgede geleneksel bir yemektir. Mevlit için yapılan masraflar Almanya'nın Hamburg şehrine yakın Lübeck'te ikamet eden 75 yaşındaki hasan Saatçı tarafından karşılandı. Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından finanse edilen "Dönüş Yapan Bulgaristan Türklerinin Hikayeleri ve Hayat Yörüngeleri" isimli proje kapsamında bölgede çalışmalar yapan Sofya Aziz Kliment Ohridski Üniversitesi'nde görevli bilim adamları da keşkeğin tadına baktılar.


DİĞER HABERLER