Yenipazarlı minikler, kimsenin ekmekten büyük olmadığını öğrendilerCuma, 01 Aralık 2023

Yenipazarlı minikler, kimsenin ekmekten büyük olmadığını öğrendiler

Sağlıklı beslenmeye yönelik eğitimler, Çernooçene (Yenipazar) köyündeki Zname Na Mira (Barış Bayrağı) Anaokulundaki çocuklar için neşe ve eğlence kaynağı olmaya devam ediyor.

Dün (30 Kasım) Pçeliçka (Arıcık) Grubu’ndaki çocukların çalışması, fırından yeni çıkmış ekmek kokusunun yayıldığı bir fırın evine dönüştü.

Çocuklar, becerikli anneler ve öğretmenler tarafından uygulamalı olarak anlatılan küçük buğday tanesinden buğday başağı ve lezzetli ekmeğe kadar "Ekmek Yolu" masalını ilgiyle izlediler.

Minikler unun yumuşaklığına dokundular ve yaşlıların "Kimse ekmekten büyük değildir" sözünün ne kadar gerçek olduğunu anladılar. Hamuru yoğurmaya devam ettiler.

Küçük "arıcıklar" hamuru yoğururken, vururken ve çevirirken ona yürek sıcaklığını vererek onu sofra için gerçek bir hediyeye dönüştürdüler. Minik ustalar, bu çalışmaya büyük bir istekle katıldılar. Çocuklar yoğrulan hamurdan lezzetli bir "güneş ekmeği" pişirdiler.

Ekmek masalının sonu belli-hepsi, onun eşsiz lezzetini denedi ve eğlenme ve neşeli hora oyununa katılmadan dayanamadılar.

İsmet İSMAİL


DİĞER HABERLER


23 Şubat 2024