Yerel Meclis oybirliğiyle Kırcaali’de yeni hastane ve tıp üniversitesi inşaatı için arsa sağlanmasını onayladıCuma, 26 Mayıs 2023

Yerel Meclis oybirliğiyle Kırcaali’de yeni hastane ve tıp üniversitesi inşaatı için arsa sağlanmasını onayladı

Bugünkü Kırcaali Belediye Meclisi oturumunda hazır bulunan 40 Meclis üyesinin tamamı kabul oyu kullanarak, Kırcaali'de bir yüksek teknolojili hastane ve tıp üniversitesinin inşası için yaklaşık 40 dönüm arazi sağlanmasını oybirliğiyle onayladılar. Karara göre, yeni oluşan taşınmaz mülklerin statüsü Kırcaali Belediyesi’ne ait kamu mülkiyeti statüsünden özel mülkiyet statüsüne dönüştürüldü.

Belediye Meclis üyeleri tarafından onaylanan kararın üçüncü maddesinin içeriği şöyledir: “Sağlık ve eğitim faaliyetleri için tahsis edilen yeni oluşturulan 29968 metrekare alana sahip arsa ve sağlık ve eğitim faaliyetlerine yardımcı faaliyetler için tahsis edilen 7100 metrekare alana sahip arsada yatırım niyetlerinin gerçekleşmemesi durumunda belirtilen arsalar kamu mülkiyeti statüsünü geri kazanacak.”

Kırcaali Belediye Başkanı Doç. Dr.  Hasan Azis, şahsı ve Belediye Meclisi adına zaten var olan bir şeye karşı çıkmak için yatırım yapılmadığını vurguladı. Belediye Başkanı, “Bu nedenle, Kırcaali'de sağlık hizmetinin temelini oluşturan ve oluşturmaya da devam edecek tüm doktorlara, sağlık tesislerine, çok yönlü aktif tedavi hastaneleri ve polikliniklere, aile hekimlerimize şükran ve takdirlerimizi ifade etmek istiyorum. Kırcaali'de olmasına neden olduğumuz mevcut yatırım, hiçbir şekilde buradaki sağlık hizmetlerinin düzeyinin bir değerlendirmesi sonucu değildir” dedi. Doç. Dr.  Azis’in ifadesine göre, mevcut yatırım, kaliteli sağlık hizmeti seçeneklerini genişletmek ve artırmanın yanı sıra bölge halkına daha fazla seçenek sunmak için yapılmaktadır.

Belediye Başkanı, “Bu yatırım sağlık ve eğitime yapılan bir yatırımdır. Bununla altyapı ve istihdama yönelik yatırım çemberini kapatıyoruz” diye vurguladı.

Bugünkü Belediye Meclis kararından önce yatırımcıyı temsilen Bulgaristan Kardiyoloji Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Toni Venkov tarafından yatırım niyetinin tanıtıldığı birincisi Meclis üyeleri, ikincisi ise 29 kurum ve kuruluşun temsilcilerinin katılımıyla iki tartışma toplantısı yapıldı. İkinci kamu tartışmasında yatırım niyeti katılımcılar tarafından tam bir onay aldı.

Bugünkü Meclis toplantısında ayrıca yatırım niyetinin Meclis’teki ilgili daimi komisyonlar tarafından da tam bir onay aldığı anlaşıldı.


DİĞER HABERLER