Yetim çocuklar, İstanbul'da İkinci Uluslararası Yetim Buluşması'na katıldılarCuma, 29 Nisan 2016

Yetim çocuklar, İstanbul'da İkinci Uluslararası Yetim Buluşması'na katıldılar22-23 Nisan 2016 tarihlerinde Bulgaristan Başmüftülüğü Sosyal İşler Birimi tarafından desteklenen 17 yetim çocuk, İstanbul Sultangazi Belediyesi tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen İkinci Uluslararası Yetim Buluşması'na katıldılar. Üç günlük programın açılışında Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, tüm çocukları selamladı. Ardından "Yetenek Sizsiniz Türkiye" programının finalisti Mithat Cambaz'ın sergilediği akrobasi performansı 10 ülkeden misafir gelen yetim çocuklara unutulmaz anlar yaşattı. Daha sonra eğlenceli bir yarış yapıldı. Birinci gün program Vialand Tema Park Eğlence Merkezi ziyareti ile devam etti. "Fatih'in Rüyası" atraksiyonunda tünelde canlandırılan top atışları çocukların büyük ilgisini çekti. Bununla birlikte çeşitli oyunlar ve atraksiyonlar çocuklara zevkli dakikalar yaşattılar.

İkinci gün program Cebeci Spor Kompleksi'nde düzenlenen çocukların sunduğu geleneksel dans, şiir dinletisi, dövüş sanatları ev güreş gösterileri ile devam etti. Yetimler, Cebecioğlu Ormanı yakınındaki Yetim Ormanı'na fidan dikerek bir hayır işine katıldılar. Daha sonra Minyatür Parkı'nı ziyaret edip, Osmanlı mimarisinin tarihi anıtlarının maketlerini seyretme imkanı buldular. Programın son gününde Boğaz Turu gezisi düzenlendi. Çocuklar arasında yarışma gerçekleştirildi, yöresel halk oyunları gösterileri yapıldı. Boğaz gezisi sayesinde İstanbul'un muhteşem manzarasını izleyen çocuklar, geziden çok memnun olduklarını ifade ettiler. Programın kapanışında Hoca Ahmet Yesevi Vakfı tarafından dünyanın her yerinden gelen yetimlere birer plaket verildi.

Gezi, Türkiye Sultangazi Belediyesi ve Balkanlara Vefa Derneği'nin desteği ile organize edildi. Başmüftülük yönetimi, gösterilen çabalar ve Sultangazi Belediyesi'ne nazik misafirperverlik için teşekkürlerini sunuyor.

Bu tür bir etkileşim Kuran'ı Kerim'deki Maide Suresi'nin 2. Ayetinde yer alan "İyilik ve (Allah'ın yasaklarından) sakınma üzerinde yardımlaşın..." şeklindeki Allah'ın emrini hatırlattığını umarız. Bu tür girişimlerle büyük imtihana tabi tutulan yetim çocukların hayatlarına sevinç katabiliriz.


DİĞER HABERLER