Yılın ilk yedi ayında Bulgaristan'a doğrudan yatırımlar 219,9 milyon AvroPerşembe, 20 Eylül 2018

Yılın ilk yedi ayında Bulgaristan'a doğrudan yatırımlar 219,9 milyon AvroBulgaristan Merkez Bankası'nın (BNB)ilk verilerine göre ülkeye doğrudan yatırımlar, ikinci çeyrekte daha yüksek rakamlardan sonra doğrudan yatırımlar, Ocak-Temmuz döneminde 219,9 milyon Avro'ya ulaştı. Bu rakam, ülkeye doğrudan yatırımların 594,6 milyon Avro'ya ulaştığı geçen yılın ilk yedi ayına göre 374,8 milyon Avro daha az. 2017 yılına göre düşük seviyenin nedeni, ülkeden sermaye çıkışı, yabancı katılımlı şirketlerin üç aylık raporlarına dayanarak ölçülen yeniden yatırılan karlardan negatif getiri, yabancı hissedarlı şirketlerin finansal, tahvil ve ticari kredi yükümlülüklerinin azalmasıdır.

Geçen yıla göre düşüş, İtalya'nın Unicredit Bankası'nın Bulgaristan'daki şubesi ve Macaristan OTP Bank'ın sahip olduğu DSK Bankası'nın sermayesinde düşüş nedeniyle 2018'in başındaki işlemlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Yılın başından itibaren yürürlüğe giren ve bankaların hükümleri için daha fazla kaynak tahsis etmesini gerektiren yeni Uluslararası Finansal Raporlama Standardı nedeniyle işlemler gerekli hale gelmiştir. Bu yabancı kurumlara ilişkin istatistiklerde hisse paylarında daralma olarak yansımaktadır.

Bu istatistiksel veriler genellikle Ağustos ayı için veri analizinde ve 2018 yılı finansal raporlarında revize edilir.

İlkbahardan daha iyi, geçen yıla göre daha az

Verilere göre, ikinci çeyrek, Ocak-Mart dönemine göre öz sermaye yatırımı ve borçlanma araçları bakımından daha iyiydi. Nisan - Haziran döneminde toplam yabancı yatırım tutarı 279,9 milyon Avro'dur ve bu miktarın 134,5 milyon avroluk bölümü sermaye payına ve 180,6 milyon Avro borçlanma araçlarına yatırıldı. Çeyrek dönem için 35,5 milyon Avro tutarında yeniden yatırılan kazancın negatif değeri, tutarın düzeltilmesini gerektirir.

Temmuz ayının, yılın yedi ayına ilişkin sonuçlar üzerindeki etkisi de borç yükümlülüklerindeki düşüşün 56,9 milyon Avro olması nedeniyle olumsuz. Böylece Ocak-Temmuz döneminde ülkeye doğrudan yatırımlar 219,9 milyon Avro'ya düştü.

Aynı dönemde yurtdışındaki yatırımlar, bir önceki yılın ilk yedi ayında 167,3 milyon Avro'ya karşılık 278,9 milyon Avro tutarında gerçekleşmiştir.

Bu yıl en büyük net doğrudan yatırımlar Hollanda'dan geliyor (221,4 milyon EURO).


DİĞER HABERLER