Yıllar sonra tekrar Yabılkovets'de köy şenliği düzenlendiPazartesi, 31 Ağustos 2015

Yıllar sonra tekrar Yabılkovets'de köy şenliği düzenlendi26 yıllık aradan sonra Ardino'nun (Eğridere) Yabılkovets (Elmalı) köyünde geleneksel şenlik düzenlendi. Girişim, Türkiye'deki göçmenlerin mali desteğiyle organize edildi.

Şenliğe katılanlar arasında Ardino Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Şaban, Yerel Meclis Başkanı Sezgin Bayram hazır bulundular. Ardino Onursal Vatandaşı yazar Halit Aliosman Dağlı da şenliği şereflendirdi.

Köy sakinlerine hitaben selamlama konuşmasında Yabılkovets Muhtarı Müzeyyen Süleyman, "Köy şenlikleri bizim geleneğimizdir. Bu tür etkinliklerde uzun zaman birbiriyle görüşememiş çok sayıda akraba, yakın ve dostlar görüşme fırsatı buluyorlar. Yeni dostluklar da kuruluyor. Köyümüzün yaşamak için daha güzel bir yer olması için daha büyük kaynaşma ve birlik içerisinde olalım" dedi.

Şenlik kapsamında yöresel yemek yarışması, satranç ve tavla turnuvaları gerçekleşti.

Yemek yarışmasında birinciliği su böreği ile Zümbül Feyzula kazandı. Hazırladığı baklava ile Yabılkovets Muhtarı Müzeyyen Süleyman ikinci, lezzetli lahana sarması ile Sevdiye Feyzulla ise üçüncü oldu.

Mleçino (Sütkesiği) köyünden Mümün Bayram, satranç turnuvasının birincisi oldu. Yarışmada Kırcaali'den Eminali Tasim ikinci, Ardino'dan Yüksel İsmail ise üçüncü oldu. Tavla turnuvasının birincisi Ardino'dan Recep Eminov oldu.

Turnuvalarda dereceye giren yarışmacılara muhtar Müzeyyen Süleyman tarafından para ödülleri verildi.

Şenliğe katılanların keyifli anlar yaşaması için Mleçino'dan yetenekli müzisyen Erdan Nazmi müzik gösterisi sundu.

Organizatörler, şenliğe bundan sonra hiçbir zaman ara verilmemesini ve düzenli olarak her yıl ağustosun sonunda düzenlenmesine dair söz verdiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER