YTB'nın Kırcaali'deki Türkiye Burs Programları Tanıtımına Yoğun İlgiPerşembe, 31 Ocak 2019

YTB'nın Kırcaali'deki Türkiye Burs Programları Tanıtımına Yoğun İlgiBugün Kırcaali'de Türkiye Bursları Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği salonunda düzenlenen etkinlikte Türkiye Cumhuriyeti Yurtdişi Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'ndan (YTB) bir heyet Türkiye'nin yabancılara sağladığı 2019 yılı burs programlarının tanıtımını yaptı. Türkiye bursları tanıtım toplantısına Güney Bulgaristan Türkçe Öğretmenler Derneği Başkanı Harun Bekir, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet, Ömer Lütfi Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Gençlik Kolları Kırcaali İlçe Başkanı Ahmet Mollahasan, bölgedeki birçok Türkçe öğretmeni, lise ve üniversite öğrencileri katıldı.

YTB Türkiye Bursları ekibinde yer alan Fatma İnce, Fatih Doğan ve Ceren Akçay, programa ev sahipliği yapan Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet'e ve tüm katılımcılara teşekkür ettiler.

YTB Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanlığında koordinatör Fatih Doğan, "Bizim burs programımız öğrencilerin eğitim görecekleri üniversitedeki harç ücretlerinin tamamını karşılıyor. Burs almaya hak kazanan öğrencinin buradan Türkiye'ye ulaşım masraflarının tamamını karşılıyor, Türkiye'deki barınma imkanlarının tamamını karşılıyor, yani biz bir öğrenciyi Türkiye'de bir üniversiteye yerleştirdiğimiz zaman mümkün olan en yakın yerdeki yurdu öğrenciye ayarlamaya çalışıyoruz, varsa devlet yurdu. Şayet devlet yurdu yoksa veya devlet yurdunda yeterli kontenjan yoksa biz öğrenciyi özel yurda yerleştiriyoruz. Onun parasının tamamını da biz ödüyoruz. Ayrıca Türkiye burslu öğrencilerin genel sağlık sigortalarının tamamını da biz karşılıyoruz. Burada her hangi bir kısıtlama yok. Çok olumsuz bir durumda, öğrenci Türkiye'de çok kötü bir hastalık geçirdiği zaman veya Allah korusun, çok büyük bir ameliyat geçirmek zorunda kaldığı zaman biz hastane masraflarının tamamını karşılıyoruz. Bu da bizi diğer burslardan ayıran önemli özellik" diye belirtti. Fatih Doğan, "Her yıl yaklaşık 130 000'in civarında başvuru alıyoruz. Dünyanın 160 ülkesinden başvuru alıyoruz ve 5 000 öğrenciyi burslandırıyoruz. Maalesef, Bulgaristan başvuruları bizim istediğimiz düzeyde değil, inşallah artırma hedefindeyiz. Bu tanıtım programlarının amacı da başvuruların artmasıdır" diye ifade etti.

Daha sonra Türkiye Bursları Tanıtım Videosu izlendi.

Burs programı kapsamındaki uluslararası öğrenciler, Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinde fen, sosyal ve beşeri ilimlerinin bütün dallarında lisans ve lisansüstü eğitim görme ve doktora yapma hakkı kazanırlar. Türk Dili'ni bilmeyen, fakat Türkçe'de eğitim görmek isteyenler ön hazırlık kursuna gidebileceklerdir. Türklerden başka, her hangi bir Bulgaristan vatandaşı da Türkiye'de okumak için başvuruda bulunabilecektir. Türkiye Bursları için başvurular 15 Ocak - 20 Şubat tarihleri arasında yapılacaktır. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerden mülakatta başarılı olup, lise veya yüksek eğitim diplomasına sahip olmaları istenmektedir. Ayrıca sahip oldukları her hangi bir eğitim sertifikasını da göstermeleri onların lehine olacaktır. Türkiye'de burslu okumak isteyen lisans adayları ile yüksek lisans ve doktora programına katılmak isteyen başarılı öğrenciler, başvurular hakkında ayrıntılı bilgileri
https://www.turkiyeburslari.gov.tr/ linkinde bulunan YTB'nın Türkiye Bursları sayfasında bulabilirler.

YTB Uluslararası Öğrenciler Daire Başkanlığında koordinatör Fatih Doğan başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlara değindi.

YTB Türkiye Bursları ekibi, öğretmenlerin ve öğrencilerin soruları cevapladı, ilgilenenlere faydalı tavsiyelerde bulundular ve burs programlarının tanıtıldığı broşürler ve afişler verdiler.

Programın sonunda Müzekki Ahmet, bu yararlı çalışmadan dolayı Türkiye Bursları ekibine ve tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER