Yüksek elektrik fiyatları nedeniyle Kırcaali’deki restoranlar iflas etmek üzereSalı, 30 Ağustos 2022

Yüksek elektrik fiyatları nedeniyle Kırcaali’deki restoranlar iflas etmek üzere

Bulgaristan Restoranlar Birliği Kırcaali Koodinatörü Kadir Mustafov, “Gurbetçiler ve göçmenler geri gidiyorlar ve Kırcaali'deki restoranların müşterileri büyük ölçüde azalıyor. Sektör sert bir kış ve iflaslar öngörüyor. Bunun ana nedeni, hükümetin eylül ayından sonra işletmelere yüksek elektrik fiyatları nedeniyle tazminat ödenmesi konusundaki isteksizliğidir. Dün Geçici Maliye Bakanı Rositsa Velkova, gerekli finansman olmadığı ve bütçenin güncellenemeyeceği konusunda kesin konuştu. Petkov kabinesi eylül ayına kadar tazminat ödenmesini onayladı” diye kaydetti.

Mustafov, bu ay için tazminat ödemeleri sayesinde 4000 levadan fazla elektrik faturası ödemesi gerektiği halde 2800 leva ödediğini belirtti.

Mustafov, “Yaz boyunca müşterilerimiz vardı ve elektrik maliyetleri sınırlıydı. Kış ısıtma sezonu, mekanlarımızı klimalarla ısıttığımız için faturaları önemli ölçüde artıracak. Tazminat olmazsa bir ay bile dayanamayız” dedi.

Mustafov, şehirdeki restoran işletmesinin öngörülebilirlik olması gerektiği görüşünü dile getirdi. EVN'den gelen bir mektupta elektrik piyasasındaki karmaşık durum nedeniyle fiyatın iki günde bir değiştiği belirtiliyor.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER