YUNAN ÇİFTÇİLER SINIR KAPILARINDA TIR GEÇİŞLERİNİ DURDURDU, BLUGARİSTAN YUNANİSTAN'A NOTA VERDİPazartesi, 18 Ocak 2010

YUNAN ÇİFTÇİLER SINIR KAPILARINDA TIR GEÇİŞLERİNİ DURDURDU, BLUGARİSTAN YUNANİSTAN'A NOTA VERDİYunanistan'da hükümetin tarım politikasını protesto eden çiftçiler, Bulgaristan'la ortak sınır kapılarındaki TIR geçişlerini engelledi.

Promahon-Kulata, Ormenion-Kapitan Petko Voyvoda, Eksohi-İlinden gümrük kapılarını traktör ve biçerdöverlerle abluka altına alan çiftçiler, ticari taşıtların sınırdan geçişlerine izin vermiyor.

Bulgaristan'ın Zlatograd kenti bölgesinde cuma günü açılan 4. sınır kapısında da teknik nedenlerden dolayı nakliye araçlarının geçiş işlemi yapılamadığı için, Bulgaristan ile Yunanistan arasında kara yoluyla mal sevkıyatı yapılamıyor.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dragovest Goranov, Yunanistan'a protesto notası yollandığını, Yunan resmi makamlarından yanıt alamadıklarını bildirdi.

Goranov, Yunanistan tarafının sorunu çözmek üzere somut önlemler almaması durumunda Bulgaristan'ın konuyu Avrupa Komisyonu'na götüreceğini açıkladı.

Yunanistan'a dava açılması prosedürününse son derece karmaşık olduğunu belirten Goranov, bu nedenle şimdilik böyle bir önlem öngörülmediğini ifade etti.

Öte yandan, Başbakan Boyko Borisov'un, alternatif güzergah arayan TIR'ların geçişlerini kolaylaştırmak üzere, Makedonya ile ortak sınırdaki tüm gümrük kapılarındaki personel sayısının artırılması talimatını verdiği bildirildi.

Gümrükler Ajansı da, Bulgaristan-Makedonya sınırındaki Güeşevo, Zlatarevo ve Logodaj gümrük kapılarında Bulgar taşımacılar için maksimum kolaylık sağlanacağını açıkladı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'da çiftçilerin dün başladığı protesto eylemleri üzerine sınır kapılarında yaşanan sıkıntılardan dolayı, vatandaşlara acil bir durum olmadıkça Yunanistan'a gitmemeleri çağrısında bulundu.

Yunanistan'daki çiftçiler, 2008 sonu ve 2009 başında iki ülke arasındaki sınır kapılarını abluka altına almışlardı. Kızılhaç örgütü, sınır kapılarından geçiş yapamadığı için günlerce yollarda beklemek zorunda kalan TIR şoförlerine yemek ve su yardımında bulunmuştu.


DİĞER HABERLER