Yunanistan - Bulgaristan doğalgaz boru hattı bir adım daha ilerlediPerşembe, 24 Ekim 2013

Yunanistan - Bulgaristan doğalgaz boru hattı bir adım daha ilerlediYunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişikliği Bakanı Yannis Maniatis, Yunanistan - Bulgaristan doğalgaz boru hattının (IGB) çevre şartlarını onaylayan kararı imzaladı.

İlk aşamada 3 milyar metreküp, tamamlandığında ise 5 milyon metreküp doğalgaz aktarma kapasitesine sahip olacak olan boru hattı, Yunanistan üzerinden gelecek doğalgazın, Bulgaristan ve çevre ülkelere dağıtılmasına olanak sağlayacak. IGB ayrıca, Hazar Denizi'nden gelecek olan ve Yunanistan üzerinden Avrupa'ya doğalgaz transfer edecek TAP doğalgaz boru hattına bağlanacak.

182 km uzunluğunda olacak IGB doğalgaz boru hattı, Yunanistan'ın Gümülcine (Komotini) şehrinden başlayarak Bulgaristan'ın Stara Zagora kentinde son bulacak. Projenin toplam bütçesinin 220 milyon euro olacağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre Bakanı Yannis Maniatis "IGB doğalgaz boru hattının Yunanistan kısmıyla ilgili çevre şartlarını onaylayan kararı imzalayarak, Yunanistan'ı Avrupa'da enerji kavşağına ve Güneydoğu Akdeniz ile Balkanlar'da istikrar, güvenlik ve refah unsuruna dönüştürmek için sarf ettiğimiz çaba çerçevesinde bir büyük projenin daha hayata geçirilmesini başlatıyoruz" dedi.


DİĞER HABERLER