Yunanistan kreditörlerin önerisini reddetti!Cuma, 26 Haziran 2015

Yunanistan kreditörlerin önerisini reddetti!Fransız AFP haber ajansı, adını açıklamadığı bir Yunan yetkilinin "Daha fazla KDV artışı ve kamu harcamalarında kesinti öngören yeni plan Atina tarafından reddedildi mi?" sorusuna "Evet" yanıtını verdi.

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble'nin sözcüsü Martin Jaeger da, Yunanistan'la AB ve IMF arasında bir anlaşmaya varılabilmesi için daha kat edilmesi gereken çok yol olduğunu söyledi.

Ekonomi Bakanı Yorgos Stathakis ise Yunanistan'ın ay sonuna dek alacaklılarıyla anlaşmaya varacağından ve temerrüde düşmeyeceğinden emin olduğunu belirtti. MEGA TV'ye konuşan Stathakis, önlerinde çözmeleri gereken sadece birkaç konu kaldığını ifade etti. Stathakis, bu konular arasında bazı borçlarının ertelenerek uzun vadeye yayılmasını ve Yunan Adaları'nın katma değer vergisi muaffiyetine sahip olmasının geldiğini belirtti.

ATİNA'DA HÜKÜMETE TEPKİ

Başbakanı Aleksis Çipras ve SİRİZA önderliğindeki koalisyon hükümetinin yeni tavizler vererek sunduğu son kemer sıkma paketi planı, AB ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından memnuniyetle karşılansa da, Atina'da hükümete tepki var.

Reuters haber ajansına konuşan Meclis Başkan Yardımcısı ve SİRİZA Milletvekili Aleksis Mitropulos, hükümetin Brüksel'e önerdiği son paketi "Tam bir mezar taşı" olarak niteledi. Mitropulos, "Verilen tavizler sol görüşün prensiplerine uygun değil. Paket bu şekilde Meclis'e gelirse onay vermemiz mümkün olmaz" dedi.


DİĞER HABERLER