Yunanistan ve Bulgaristan, tarım alanında ortak bir proje gerçekleştirecekCuma, 27 Mayıs 2016

Yunanistan ve Bulgaristan, tarım alanında ortak bir proje gerçekleştirecekKırcaali Valisi İliya İliev, 2014-2020 Bulgaristan-Yunanistan Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında tarım alanında ileride ortaklık yapılmasına ilişkin ikili çalışma toplantısına ev sahipliği yaptı.

Toplantıda Haskovo (Hasköy) Stanislav Deçev ve Yardımcısı Valentin Angelov, Tarım İşlerinden Sorumlu Doğu Makedonya ve Trakya Eyaleti Başkan Yardımcısı Sotirios Papadopoulos, Kırcaali Vali Yardımcıları Rumen Mladenov ve Selviye Ahmet, iki devletten uzmanlar ve Yunan gazetecileri yer aldılar.

Kuzey Yunanistan'dan konuklar "Ziraatın Dirilişi" başlığını taşıyan bir proje önerisini slayt gösterisi eşliğinde tanıttılar. Projede Yunanistan'da beş ve Bulgaristan'da Kırcaali, Haskovo ve Smolyan (Paşmaklı) illerinde üç olmak üzere toplam sekiz biznes inkübatör açılması öngörülüyor. Bu biznes inkübatörler tarım üreticilerine danışmanlık hizmeti sunacak.

Filibe'deki Ziraat ve Tarım Üniversitesi ve Selanik'teki Aristo Üniversitesi'nin projeye destek vermeye hazır oldukları anlaşıldı. Projenin hibe desteği alması üzere Haziran ayında proje başvurusunda bulunulacak.


DİĞER HABERLER