Yunanistan'da seçimin galibi SyrizaPazartesi, 26 Ocak 2015

Yunanistan'da seçimin galibi SyrizaYunanistan'da, dün gerçekleştirilen ve oyların yüzde 88'inin sayıldığı erken genel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 36,29 ile seçimde en çok oyu alan parti oldu.

İçişleri Bakanlığı verilerine göre katılım oranının yüzde 63 olduğu seçimlerde, sandıkların şu ana kadar yüzde 88'i açıldı. Buna göre, SYRIZA yüzde 36,29, Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 27,87, Altın Şafak (Hrisi Avgi) yüzde 6,31, Nehir (POTAMİ) yüzde 6,02, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 5,48, Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) yüzde 4,72 ve Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) yüzde 4,69 oy aldı.

BATI TRAKYA'DA ÜÇ TÜRK MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

Resmi olmayan sonuçlara göre Batı Trakya Türk azınlığına mensup 3 aday Yunan Meclisi'ne girmeye hak kazandı.

Alınan bilgiye göre, Rodop ve İskeçe illerinde SYRIZA adayları Ayhan Karayusuf, Mustafa Mustafa ve Hüseyin Zeybek, parlamentoya giriyor. Ayhan Karayusuf ve Hüseyin Zeybek 2012'de yapılan genel seçimlerde de aynı partiden listelerinde birinci olarak milletvekili seçilmişlerdi.

Mustafa Mustafa ise 1996 yılında daha sonra ismini SYRIZA olarak değiştiren Sol İttifak Partisi'nden (Sinaspizmos) bir dönem milletvekili seçilmişti.

Ülkede 29 Aralık'ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından dün yaklaşık 10 milyon seçmen yeniden sandık başına gittiği seçimler TSİ 19.00 itibarıyla sona erdi.

Partilerin parlamentoya girebilmeleri için yüzde 3'lük ülke barajını aşması gerekiyor.

YUNANİSTAN SAYFA ÇEVİRİYOR

Yunanistan'da, anamuhalefet partisi Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, genel seçimlerle ülkenin "sayfa çevirdiğini" söyledi.

Atina Üniversitesi önünde toplanan partililere hitap eden Çipras, "Halk ve ümit bugün tarih yazdı, egemen Yunan halkı bugün net, güçlü ve tartışılmaz bir talimat verdi. Yunanistan sayfa çeviriyor ve felaketi getiren kemer sıkma önlemlerini, otoriterliği ve beş yıllık acıyı geride bırakıyor" dedi.

Yarından itibaren çalışmaların başlayacağını, memorandumların bugün iptal edildiğini ve Troyka'nın geçmişte kaldığını belirten Çipras, "Tüm Yunanlıları temsil edecek bir hükümet kuracağız, vatanımızı yeniden inşa etmek için mücadele vereceğiz. Yeni hükümet, tüm AB halklarının ortak çıkarını göz önüne alarak adil ve karşılıklı yararı olacak bir çözüm için müzakereye gideceğiz" diye konuştu.

Çipras, hükümetin ilk önceliğinin ülkenin kaybettiği onurunu geri alması olduğunu da vurguladı.

Yunanistan'da dün yapılan seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, SYRIZA seçimi yüzde 8 farkla önde götürüyor.

ALEKSİS ÇİPRAS

Yunanistan'a AB ve IMF tarafından dayatıldığını ileri sürdüğü ekonomik kurtarma paketlerinin yeniden müzakere edilmesini savunan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, 28 Temmuz 1974'te Atina'da doğdu. 1980'lerin sonlarında Yunanistan Komünist Gençlik Partisine katılan Çipas, 1990'lı yıllarda öğrenci hareketinde öncü rol oynadı, 1995'den 1997'ye kadar Yunanistan Ulusal Öğrenci Birliği Merkez Konseyinde seçilmiş temsilci olarak görev aldı.

Çipas, 1999'da Sinaspismos tis Aristeras Partisinin sekreterliğine, 2004'te de merkez komite üyeliğine ve ardından genel başkanlığına seçildi. 2009'da milletvekili seçilmesinin ardından yeni oluşturulan Radikal Sol İttifak (SYRIZA) partisinin parlamento grup başkanlığı görevine getirilen Çipras, Sinaspismos Partisinin 2013'te dağılmasının ardından da SYRIZA genel başkanlığını üstlendi. Yunanistan'da, 2012'de yapılan genel seçimlerde, Çipras'ın liderliğini yaptığı SYRIZA, 2009'da yüzde 4,6 olan oy oranını yüzde 16,77'ye yükselterek ikinci parti oldu. Asıl mesleği inşat mühendisliği olan Çipras, evli ve iki çocuk babası.

SYRIZA TARAFTARLARI KUTLAMALARA BAŞLADI

Yunanistan'da resmi olmayan sonuçlara göre seçimi önde götüren Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) taraftarları başkent Atina'da kutlamalara başladı.

Klafthmonos Meydanı'nda SYRIZA'nın seçim merkezinin önünde toplanan partililer ilk sonuçları alkışlarla karşıladı ve "Sol'un saati geldi" sloganlarıyla zafer kutlamalarına başladı.

Seçim merkezinde kalabalığın gitgide artmasından dolayı meydana açılan yollar kapandı. Sonuçları İspanya, Fransa, İtalya ve Almanya'dan sol parti temsilcilerinin de izlediği gözlendi. Alman Die Linke Partisi temsilcisi Roland Cerman, kutlama meydanında yaptığı açıklamada "Buraya kemer sıkma politikalarına karşı mücadele vermek için geldik, Yunanistan'daki değişim hem Almanya'nın hem de Avrupa'nın politikalarına değişiklik getirecek" dedi. Die Linke temsilcileri "Yunanistan'dan başlayıp Avrupa'yı değiştireceğiz" yazılı pankartlar taşıdı.

KARARA SAYGI DUYUYORUZ

Yunanistan Başbakanı ve Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras, bugün yapılan seçimlerde Yunan halkının kararına saygı gösterdiğini söyledi.

Samaras, başkent Atina'da Zapyon Sarayı'ndaki basın merkezinde yaptığı konuşmada, "Yunan halkı sözünü söyledi ve hepimiz bu karara saygı gösteriyoruz. Vicdanım rahat, ülkeyi felaket eşiğinde aldım ve dayandık .Ülkenin güvenilirliğini sağladık ve kalkınmanın geri dönmesi için temelleri attık" dedi.

Sancılı önlemler almaya mecbur olduklarını ve yanlışlarının da olduğunu belirten Samaras, "Açıkları olmayan, vatandaşlar için güvenli ve krizden çıkan, AB ve Avro Bölgesi üyesi olan bir ülke teslim ediyorum. Ülkenin iyiliği için bir sonraki hükümetin bu başarıları sürdürmesini ümit ediyorum" diye konuştu.

Partisine destek veren seçmenlere teşekkür eden Samaras, seçim neticesinin tatmin edici olmadığını ancak Yeni Demokrasi Partisi'nin ayakta kalmayı başardığını kaydetti.

PASOK'UN SEÇİM SONUCU TATMİN EDİCİ DEĞİL

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve PASOK lideri Evangelos Venizelos, PASOK'un seçim sonucunun tatmin edici olmadığını söyledi.

Venizelos, Zapyon Sarayın'daki basın merkezinde yaptığı konuşmada, SYRIZA lideri Aleksis Çipras'ıseçim zaferi için kutladı.

Çipras'ın, ülkenin ileri gitmesi için başarılı olması dileğinde bulunan Venizelos, "PASOK'un seçim sonucu tatmin edici değil" dedi.

Venizelos, eski başbakanlardan KİDİSO Hareketi lideri Yorgo Papandreu'nun PASOK'un seçimlerde üçüncülüğü kazanma şansını sabote ettiğini savundu.

PASOK'un üstüne düşen sorumluluğu yerine getirdiğini aktaran Venizelos, parti liderliği ile radikal değişiklikler için kongreye gidileceğini kaydetti.


DİĞER HABERLER