ZLATOGRAD –TERMES SINIR KAPISI’NIN AÇILIŞI YAPILDICuma, 15 Ocak 2010

ZLATOGRAD –TERMES SINIR KAPISI’NIN AÇILIŞI YAPILDI  Yunanistan ile Bulgaristan arasında, Batı Trakya'nın İskeçe bölgesinde "Ayos Kostantinos" adlı yeni sınır kapısı açıldı.

İskeçe'ye bağlı Ilıca köyü yakınlarındaki sınır kapısı, iki ülkenin başbakanlarının katıldığı törenle bugün hizmete girdi.

İskeçe'yi, Zlatograd ile Filibe'ye bağlayan yeni otoyol üzerinde bulunan sınır kapısının açılışında konuşan Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, "yeni sınır kapısının, inşa edilen yeni Avrupa'da daha önce halkları ayıran duvarların yıkıldığının, yeni işbirliği ve dostluk yollarının açıldığının kanıtı" olduğunu söyledi.

Yeni sınır kapısının, farklı kültür ve dillerin bulunduğu bölgenin turizm ve ticari açıdan kalkınmasında önemli beklentiler yarattığını belirten Papandreu, "Diğer Balkan ülkelerinin de AB üyelik hedeflerini birlikte destekleyelim" diye konuştu.

Papandreu ayrıca, Ayos Kostantinos sınır kapısının hizmete açılmasıyla Yunanistan ve Bulgaristan arasındaki geçişlerin 3'e çıktığını ve Gümülcine'ye bağlı Makas bölgesinde açılması planlanan diğer sınır kapısının da gerekli çalışmalar tamamlanarak birkaç ay içerisinde hizmete gireceğini belirtti.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov da Bulgaristan ve Yunanistan arasındaki dostluk ilişkilerinin bölgenin kalkınması konusunda iyi ve yararlı işler yapılmasına yardımcı olduğunu belirterek, "Bu işbirliğimiz aynı zamanda komşu ülkelerin de AB üyesi olmasına yardımcı olmaktadır. Çünkü Balkanlarda istikrar ve barışın sağlanması sadece bu şekilde mümkün olacaktır" dedi.


Foto:Reuters


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER