ZORUNLU DİN DERSİ İÇİN YÜRÜYÜŞCuma, 24 Eylül 2010

ZORUNLU DİN DERSİ İÇİN YÜRÜYÜŞBulgaristan Ortodoks Kilisesi, Başkent Sofya'da bir yürüyüş düzenleyerek, lise düzeyine kadar okullarda mecburi Ortodoks din dersi okutulması talebinde bulundu.

Ortodoks Kilisesi yönetim organı olan Yüksek Senodu tarafından ülkenin dört bir yanından yüzlerce otobüsle getirilen yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı yürüyüş, kent merkezindeki Aleksandır Nevski katedrali önünde sona erdi.

Filibe Metropoliti Nikolay, katedral önünde, Ortodoks Kilisesinin hazırladığı mecburi din dersi talebini içeren ve Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, Parlamento Başkanı Tsetska Tsaçeva ile Başbakan Boyko Borisov'a verilen bildiriyi açıkladı.

Bulgaristan'ın 1989 yılında sona eren Komünizm yönetimi sırasında adeta dinsizliğe sürüklendiğini ileri süren Nikolay, bırakılan boşluğun anlamlı bir maneviyatla doldurulması için din dersi verilmesinin şart olduğunu söyledi.

Yürüyüş ve mitinge katılanlar üzerinde "66 yıllık ateizme son verilsin!" ve "İnançsız halk yok olmaya mahkûmdur" yazılı pankartlar taşıdı. Bulgaristan Eğitim Bakanı Sergey İgnatov, Focus haber ajansına yaptığı açıklamada, halkın Ortodoks din kurumunun genel pasifliğini ima ederek, kiliseye dönüş yolunun "uzun olduğunu" belirtti ve "Ülkemizde ancak ibadet yerleri kalabalık olduğunda başka konular görüşülebilir" dedi.

Bakan İgnatov;un verdiği rakamlara göre nüfusu 7.5 milyon olan ülkede 2009 yılında, büyük bir bölümü Müslüman olan sadece 20 bin çocuk gönüllü olarak din dersi gördü. Ortodoks din kurslarına giden çocukların sayısı ise 3 bini geçmedi. Geniş güvenlik önlemleri alınarak düzenlenen yürüyüş ve miting olaysız sona erdi.

Bu arada Bulgaristan Müslümanları Baş Müftülüğü de Ortodoks Kilisesinin yürüyüşünden önce bir bildiri yayımlayarak gösteriye destek verdiğini, okullarda Ortodoks din derslerinin yanı sıra mecburi İslam dini derslerinin verilmesinin gerektiğini bildirdi.


DİĞER HABERLER