Zrınça köyünde tütün alımına başlandıPerşembe, 30 Ocak 2014

Zrınça köyünde tütün alımına başlandıDospat belediyesine bağlı Zrınça köyü muhtarı İlin Dolapçiev, Fokus Smolyan Radyosu'na verdiği demeçte köyde tütün alım kampanyasına başlanıldığını bildirdi.

Tütün ürününü satın alan bir Kırcaali şirketinin kilo başına 5-6 leva fiyat ödediği açıklandı. Dolapçiev'in ifadesine göre tütün üreticileri bu fiyatlardan memnun olmamalarına rağmen elde ettikleri ürünü satıyorlar, çünkü geçen hafta devlet tarafından ek ödeme yapılacağı vaadinin yerine getirilmesini umuyorlar. Zrınça köyünde yaklaşık 50 hane tütün yetiştiriyor ve bu yıl yaklaşık 25-30 ton tütün üretildi. Üreticiler, geçen yıl tütünün 6-7 levaya satın alındığı için bu yıl tütün şirketleri arasında kartel anlaşması olmasından şüpheleniyor. Zrınça muhtarı bu fiyatlara göre tütünden çok az kazanç elde edileceğini ve yetiştirilmesinin masraflı olduğunu paylaştı.

Dolapçiev, "Tütün için ek ödeme yapılmazsa, üreticilerin durumu kötü olacak. Hepsi çocuk sahibi. Bazıları öğrenci, bazıları üniversiteli ve onları okutabilmek için velileri tütünden gelecek paraya güveniyorlar. Bölgede tütün ana geçim kaynağı" dedi.

Muhtar, Zrınça köyünde başka kültür bitkileri yetiştirilmeye çalışılsa da, yüksek dağlık bölgede bulunuyor ve sulama alanları bulunmadığını sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER