13 üniversitenin öğrenim ücretlerinde artış olacakÇarşamba, 24 Nisan 2019

13 üniversitenin öğrenim ücretlerinde artış olacakBaşbakanlık Basın Merkezinden verilen bilgiye göre hükümet, bugünkü oturumunda 2019-2020 eğitim öğretim yılında devlet üniversitelerinin başvuru ve yarıyıl harç tutarlarını belirledi. 13 devlet üniversitesinde okuyacak öğrenciler için öğrenim ücretleri yüzde 5-63 arası değişen oranda veya 30-270 leva arasında artacak.

Gabrovo Teknik Üniversitesi, Varna Teknik Üniversitesi, Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi, Varna Ekonomi Üniversitesi, Filibe Prof. Dr. Asen Diamandiev Müzik, Dans ve Güzel Sanatlar Akademisi, Sofya Kütüphanecilik ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi (UniBİT), Krıstyo Sarafov Ulusal Tiyatro ve Film Sanatları Akademisi ve başka yüksek okullarda öğrenim ücretlerinde artış var. En yüksek oranda artış, Gabrovo Teknik Üniversitesi'nin öğrenim ücretlerinde olup teknik bilimler uzmanlık alanındaki üniversite bölümlerine kabul edilen açık eğitim gören öğrencilere yöneliktir.

Sofya Lüben Karavelov Yüksek İnşaat Okulu'nun Mimarlık, İnşaat ve Jeodezi uzmanlık alanındaki üniversite bölümlerinde açık eğitim gören öğrencilere yönelik öğrenim ücretlerinde yüzde 17 oranında düşüş olacak ve bu yılki 540 levadan 450 levaya düşecek.

19 devlet üniversitesinde okuyacak öğrenciler için başvuru ve yarıyıl harç tutarlarında herhangi bir değişiklik yoktur.

Beş devlet üniversitesinde doktora eğitim ücretlerinde ortalama yüzde 20 oranında arttış var (50'den 150 levaya). Bu üniversiteler şunlardır: Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalurji Üniversitesi, Varna Tıp Üniversitesi, Krıstyo Sarafov Ulusal Tiyatro ve Film Sanatları Akademisi, Sofya Todor Kableşkov Yüksek Transport Okulu ve Sofya Kütüphanecilik ve Bilgi Teknolojileri Üniversitesi. 28 devlet üniversitesinde ve Bulgar Bilimler Akademisi'nde (BAN) doktora harç tutarlarında bir değişiklik yoktur.

Ortalama öğrenim ücreti 800 leva olan devlet üniversitelerinin başvuru ücreti 50 leva, ortalama öğrenim ücreti 750 leva olan askeri yüksek okullara başvuru ücreti ise 30 leva olacak.

Doktora eğitim ücretleri ortalama 460 leva olan BAN'a ve bilimsel kuruluşlara başvuru ücreti 30 leva olacak.

2019-2020 eğitim öğretim yılı için onaylanan devlet üniversitelerinin başvuru ve öğrenim ücretleri, 160 000'in üzerinde öğrenciyi kapsayacak. Devlet üniversitelerinde örgün ve açık eğitim şeklinde lisans ve yüksek lisans programlarında okuyan 155 000 öğrenci ve doktora yapan 5 000 öğrenci de bu sayıya dahildir.


DİĞER HABERLER