15 yaşındaki Nurgül Salimova, satrançta Büyük Usta unvanını kazandıÇarşamba, 24 Nisan 2019

15 yaşındaki Nurgül Salimova, satrançta Büyük Usta unvanını kazandıDünyanın en iyi 60 satranç ustaları arasında yer alan Nurgül Salimova, Büyük Usta (Grand Master) ünvanını kazandı. Grand Master, bir satranç oyuncusunun elde edebileceği en yüksek unvandır. Bu unvan, Uluslararası Satranç Federasyonu tarafından en iyi satranç oyuncularına verilir.

Nurgül Salimova, ülkemizi 10-23 Nisan 2019 döneminde Türkiye'nin Antalya şehrinde düzenlenen Avrupa Kadınlar Satranç Şampiyonası'nda temsil etti. Katılımı, seyahat, konaklama ve katım ücretleri olmak üzere yetenekli Türk kızının katılımı için para sağlayan Bulgar Hafızası Vakfı Başkanı Dr. Milen Vrabevski tarafından finanse edildi.

12 yıldan fazla Dr. Vrabevski, Nurgül gibi yetenekli gençlere yatırım yapıyor. Bununla yetenekli gençlerin potansiyellerini burada Bulgaristan'da geliştirmeleri ve gerçekleştirmeleri için motive edilmesini hedefliyor.

2 Haziran 2003 tarihinde dünyaya gelen Nurgül, dünya satranç sahnesinde eşsiz bir fenomendir. 2015'te 12 yaşına kadar kızlar arasında dünya şampiyonu olan genç yetenek, 2017'de Bulgar satranç tarihinde en genç bayan şampiyon olarak bir rekora imza atarak Bulgaristan şampiyonu oldu. Büyük satranç ustası, 16 yaş altı kategorisinde dünya satranç sıralamasında ilk sıradaki yerini korudu.

Nurgül Salimova, Büyük Usta ünvanını kazanmak için gereken 100'un altında puanı elde ederek Kadın Büyükusta (WGM) unvanı sahibi oldu. Bu unvan, ömür boyu geçerlidir.


DİĞER HABERLER