2021 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü’nün sahibi Prof. Dr. Mümün Tahir olduPazartesi, 31 Mayıs 2021

2021 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü’nün sahibi Prof. Dr. Mümün Tahir oldu29 Mayıs 2021 Cumartesi günü 12.kez verilen 2021 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü'nün sahibi Prof. Dr. Mümün Tahir oldu. Aslen Kırcaali ili Kirkovo ilçesi Fotinovo (Çakırlar) köyü Zagoriçene (Keloğulları) Mahallesi'nden olan Prof. Tahir, profesyonel kariyerine Kırcaali'de gazeteci, yayıncı ve yazar olarak başladı. Felsefe doktoru olan yazar, halihazırda bir üniversitede öğretim görevlisidir. Prof. Tahir gazeteci olarak yazılarından başka popüler ve prestijli bilimsel dergilerde yüzlerce bilimsel makalesi yayınlandı.

Prof. Tahir, 30'un üzerinde kitabın yazarıdır. Onların arasında "Slaveyıt na Rodopite" (Rodopların Bülbülü), "Trevojen Optimizm" (Endişeli İyimserlik), "Stryaha s mnogo gnezda" (Çok Sayıda Kuş Yuvalı Çatı), "Preminavane" (Geçiş), "Zemya za obetovane" (Vaat Edilen Topraklar), "Brane na divi pçeli" (Yabani Arı Toplama), "Visoko, zeleno i nejno" (Yüksek, Yeşil ve Narin), "Pıteki vıv vremeto" (Zamanda Yollar), "Jivotıt Zedno" (Birlikte Yaşamak), "İdentiçnost i tolerantnost. Filosofski i praktiçeski vıprosi na kulturnata integratsia" (Kimlik ve Hoşgörü. Kültürel Entegrasyonun Felsefi ve Pratik Sorunları), "Kogato pıtyat beşe granitsa" (Yol Bir Sınır Olduğunda), "Kım integriraşta identiçnost" (Bütünleştirici Bir Kimliğe Doğru), "Vremena i kulturno obştuvane" (Zaman ve Kültürel İletişim), "Etnodemografiya i kultura na sigurnostta" (Etnodemografi ve Güvenlik Kültürü), "Aksiyologiya i sgurnost" (Aksiyoloji ve Güvenlik), "Neoliberalno obştestvo i mejdukulturno obştuvane" (Neoliberal Toplum ve Kültürlerarası İletişim), "Vıvedenie Vıv Filosofiyata Na İzkustvoto" (Sanat Felsefesine Giriş), başka bir yazarla birlikte yazdığı "Çovekıt i negovoto bıdeşte" (İnsan ve Geleceği) isimli kitaplar bulunuyor. Onun öyküleri Romence, Polonya'nın resmi dili Lehçe, Makedon Dili, Türkçe ve Rusça'ya çevrildi. Bulgar Yazarlar Birliği'nin verdiği Büyük Edebiyat Ödülü, iki kere "Vsiçki sme detsa na maykata-zamya" (Hepimiz Toprak Anavatanın Çocuklarıyız) Ulusal Edebiyat Ödülü, "Dyadyo Yotso Gleda" Ulusal Öykü Ödülü ve "Georgi Bratanov" ve "Nokolay Haytov" adına verilen ulusal edebiyat ödüllerinin de sahibidir. Bulgar Yazarlar Birliği ve Bulgar Gazeteciler Birliği üyesi. Sofya'daki Devlet Kütüphane Araştırmaları ve IT Teknolojisi Üniversitesi (UNİBİT),UniBit üniversitesinden profesörlük kadrosunda yer alıyor. Kırcaali'de onun girişimiyle Kırcaali Balkan Yazarlar Buluşması başlatıldı.

2021 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü'nü yazara Kırcaali Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis takdim etti. KRIG Sanat Galerisi'nde düzenlenen ödül töreninde önceki yıllarda bu ödülün sahibi olan Peder Petır Garena, Milko Bagdasarov ve Minço Gumarov da hazır bulundular. Ödül, kültürlerarası iletişim, bütünleştirici kimlik, etnodemografi, kültürel entegrasyon ve etnik gruplar arası işbirliği alanında geleceğe dönük politikaların yanı sıra modern politikaların oluşturulmasına ve başlatılmasına büyük ve özgün kamu katkısı için veriliyor.

KRIG Sanat Hareketi Başkanı ve KRIG Sanat Galerisi Müdürü Radost Nikolaeva, törende yaptığı konuşmada, "KRIG Sanat Galerisi'nde kısa bir süre önce aramızdan ayrılan, Çok Kültürlü Kişi Ödülü'nün bir başka sahibi olan dünyaca ünlü karikatürcü Burhaneddin Ardagil'in eserlerinin sergilenmesi rastgele bir şey değil. Eserleri, eşi tarafından ölümünden sonra bıraktığı gibi kutularda getirildi. Bu yüzden etkinliğe "Sen Kutuda Resim Getiriyorsun, Ben İse Kalbimi Getiriyorum" adını verdik" diye belirtti.

Prof. Dr. Mümün Tahir'i 2021 Yılı Çok Kültürlü Kişi Ödülü'ne layık görülmesinden dolayı tebrik eden Dr. Müh. Hasan Azis, yaptığı konuşmada "Çok kültürlü Kişi Ödülü" girişiminin Kırcaali sınırlarını çoktan aştığını ve bu ödülün bu sınırlara sığmayan ünlü hemşerilerimiz için bir takdir olduğunun altını çizdi. Belediye Başkanı, "Prof. Mümün Tahir, böyle bir hemşerimiz" dedi. Ödül için teşekkür eden Prof. Tahir, Dr. Müh. Azis'in Kırcaali Belediye Başkanı olarak ilçe ve şehri bir hoşgörü, uyum, bir arada yaşama ve etkileşim şehrine dönüştürdüğünü belirtti.


DİĞER HABERLER