8-12.sınıf öğlencileri, Dijital Sırt Çantası Platformu’ndaki ders kitaplarını ücretsiz kullanabilecekCuma, 06 Ekim 2023

8-12.sınıf öğlencileri, Dijital Sırt Çantası Platformu’ndaki ders kitaplarını ücretsiz kullanabilecek

Eğitim ve Kültür Bakanlığı'ndan (MON) yapılan açıklamaya göre, 8. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrencilere yönelik tüm ders kitapları, gelecek öğretim yılından itibaren Dijital Sırt Çantası Platformu üzerinden ücretsiz olarak kullanıma sunulacak. Şu anda platformda yasa gereği ücretsiz olan 1. sınıftan 7. sınıfa kadar ders kitapları yer alıyor. Bu durum, MON ile bölge eğitim müdürlüklerinde çalışan uzmanlar arasında 2014-2020 dönemine ilişkin Akıllı Büyüme İçin Bilim ve Eğitim Operasyonel Programınca uygulanan "Yarınlar İçin Eğitim" projesi kapsamında kurulan Dijital Sırt Çantası Platformu’na ilişkin bir çalışma toplantısında netleşti.

Öğrenciler, öğretmenler ve veliler platformdaki elektronik ders kitaplarına edu.mon.bg adresindeki hesapları üzerinden ulaşabiliyorlar. Onlar, öğrencinin öğrenim gördüğü sınıf için ders kitaplarını kullanabilirler.

Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Natalia Miteva, “Dijital Sırt Çantası Platformu, sitem dahilindeki her hizmet kullanıcısına (öğretmenler, öğrenciler ve diğer kullanıcılar), dijital kaynaklara erişim ve zaman içinde giderek daha fazla dijital içeriğe erişim olanağı sağladığımız önemli bir araçtır. Miteva’nın ifadesine göre, MON’un politikası, bir yandan tüm sisteme dijital kaynaklar temin etmek, diğer yandan ise öğretmene yaratıcı olma fırsatı, yani Dijital Sırt Çantasındaki kaynakları kullanarak elektronik öğrenme içeriğini kendisinin oluşturmasına fırsatı vermektir.

Önümüzdeki aylarda binlerce öğretmenin platformu kullanma konusunda eğitim alması bekleniyor.

Uzun vadeli hedeflerden biri, öğrencilerin öğrenimini kişiselleştirmektir. Dijital Sırt Çantası, etkileşimli dersler oluşturarak bunu mümkün kılar. Dersler, her öğrencinin dersi nasıl algıladığı, neyi iyi yaptığı, nerede aksamalar olduğu hakkında bilgi veren alıştırmalar, ödevler, oyunlar içerir.

Platform, çeşitli disiplinler arasında entegre derslerin geliştirilmesine olanak sağlar.


DİĞER HABERLER