95 yaşındaki Prof. Dr. Hüseyin Ayan, Nüvvab İlahiyat Lisesinin 100. kuruluş yılı kutlamalarına katılacakCuma, 21 Ocak 2022

95 yaşındaki Prof. Dr. Hüseyin Ayan, Nüvvab İlahiyat Lisesinin 100. kuruluş yılı kutlamalarına katılacak

Şumnu Nüvvab İlahiyat Lisesinin mezunları arasında duayen olan Prof. Dr. Hüseyin Ayan, okulun kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlamalarına katılacak.

Klasik Türk Edebiyatı hocalığı yapan 95 yaşındaki profesör, kutlama programında yer alacak bilimsel etkinliklerin düzenlenmesine katkıda bulunmayı memnuniyetle kabul etti.

Dini, kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerin yer alacağı kutlamaların hazırlıklarıyla ilgili olarak Prof. Dr. Ayan, Ankara'da Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet ve Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet tarafından ziyaret edildi.

Prof. Dr. Hüseyin Ayan ve eşi Prof. Dr. Gönül Ayan, Bulgaristan Başmüftülüğü temsilcilerini sıcak bir şekilde karşıladılar. Onlar, büyük değer verip Prof. Ayan'ı Bulgaristan'daki tüm Müslüman toplumu için tarihi olacak Nüvvab İlahiyat Lisesinin 100. kuruluş yıl dönümü kutlamalarına katılmaya davet ettikleri için teşekkür ettiler.

Prof. Ayan, daha zor da olsa, doğup büyüdüğü yeri, Şumnu'daki İlahiyat Lisesindeki öğretmenlerini ve sınıf arkadaşlarını coşkuyla hatırladı.

Prof. Dr. Hüseyin Ayan, aslen Şumnu ili Vırbitsa (Vırbiçe) ilçesi Byala Reka (Akdere) köyündendir. 1946 yılında Nüvvab İlahiyat Lisesinden mezun oldu. Kısa bir süre köyünde öğretmenlik yaptıktan sonra Türkiye'ye göç etmek zorunda kaldı.

Pek çok zorluktan sonra Arapça, Farsça ve Osmanlı Türkçesi ile Türk Edebiyatı ve Müslüman kültürü hakkındaki engin bilgisi takdir edildi.

Böylece Prof. Dr. Ayan, klasik Türk Edebiyatı alanında akademik kariyerine başladı. Prof. Dr. Ayan, bilime adadığı uzun yıllar boyunca birçok akademik kadro yetiştirdi ve onlarca temel eser yayınladı. 


DİĞER HABERLER