Ardino’da Uluslararası Ana Dili Günü KutlandıCuma, 21 Şubat 2020

Ardino’da Uluslararası Ana Dili Günü KutlandıArdino'da (Eğridere) bu yıl da 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü dolayısıyla kutlama programı düzenlendi. Belediye Meclis salonunda düzenlenen müzik ve şiir dinletisinden oluşan program, Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban'ın himayesinde gerçekleşti.

Belediye Başkanı Müh. Şaban, yaptığı selamlama konuşmasında, " Ana dili, insan kimliğinin en önemli dayanaklarından biridir. Kimliğin din, dil ve kültür olmak üzere üç tane dayanağı vardır. Ana dili herkesin öğrenmesi ve bilmesi gereken en önemli şeydir" diye kaydetti. Belediye Başkanı, tüm ebeveynleri ve çocukları Bulgaristan'ın yasal çerçevesinin okullarda ana dili öğrenimi konusunda sağladığı küçük imkandan yararlanmaya çağırdı.

Ardinolu çocuklar, seslendirdikleri birçok şiir, şarkı ve dans gösterileriyle ana dilleri hakkındaki bilgilerini sadece bir telaffuz olarak değil, aynı zamanda dilin gramer özellikleri açısından da sergilediler.

Program, Nesrin Hasan'ın seslendirdiği duygusal "Gesi Bağları" türküsü ile başladı. Ardino'daki Rodopska İskra (Rodop Kıvılcımı) 1921 Halk Kültür Evi'nin çatısı altındaki Damla Yordanova'nın yönetmenliğindeki Slaveyçe Çocuk Vokal Grubu, zengin repertuarında yer alan popüler Türkçe şarkılar olan "Nayino", "Arkadaşım Eşek" ve "Hayat Bayram Olsa" şarkılarını seslendirdi ve katılımcılardan büyük alkış aldı. Ardino Vasil Levski Lisesi ve Belediye Çocuk Kompleksi'nin (ODK) Kişisel Gelişim Destek Merkezi öğrencileri, Mesut Hayrulov ve Aybeniz Salieva'nın yönetiminde hazırladıkları ana dili ile ilgili şiirler seslendirdiler.

Programın sonunda Belediye Başkanı Müh. Şaban, programda yer alan çocukları ve öğretmelerini tebrik ederek güzel ve ilgi çekici bir program hazırlamalarından dolayı memnuniyet duyduğunu ifade etti. Müh. Şaban, programda yer alan çocuklara şair Rasim İsmailov-Bilazeroğlu'nun şiirlerini içeren "Öğretmen Rasim" başlığını taşıyan şiir kitabını hediye etti.

Uluslararası Ana Dili Günü 21 Şubat'ta çok sayıda ülkede kutlanmaktadır. 1999 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından alınan karar üzerine 21 Şubat tarihi 2002 yılında Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Anadil Günü ilan edilmiştir. Girişimin amacı, ana dilini öğrenmenin ve kullanmanın önemini göstermenin yanı sıra çokdilliliği ve kültürel çeşitliliği teşvik etmektir.

Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER