Ardino’da yazar Nihat Altınok ile buluşma etkinliği gerçekleştirildiPazartesi, 16 Aralık 2019

Ardino’da yazar Nihat Altınok ile buluşma etkinliği gerçekleştirildiArdino (Eğridere) Belediyesi Meclis toplantı salonunda Bulgaristan'da Türkçe ve Bulgarca çıkan yerel ve merkezi gazetelerde Nejat Behçedov olarak adını duyuran şair, yazar ve çevirmen Nihat Altınok ile buluşma etkinliği gerçekleştirildi. Etkinlik, Ardino Belediyesi ve Ardino Rodopska İskra Halk Toplum Merkezi tarafından organize edildi. Resmi konuklar arasında Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram olmak üzere belediye yönetimi, Bursa merkezli Eğridereliller Kültür ve Dayanışma Derneği'ni temsilen Hüseyin Kasapoğlu, yazarın yakınları, dostları ve hayranları, toplumun önde gelen isimleri ve vatandaşlar hazır bulundular. Varna'dan şair, yazar ve çevirmen Rüstem Aziz ve Nihat Altınok'un "Gönül Sancısı" isimli yeni roman kitabının kapağında fotoğrafı yer alan Sofya'daki Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesi (UNSS) öğrencisi Müge Salieva gecenin onur konuklarıydı.

Ardino'nun dostlarından olan Hollanda'da ikamet eden yazar Murat Tuncel, Nihat Altınok'un kişiliğinden ve eserlerinden bahsetti. Tuncel, gerek Bulgaristan'da gerekse Türkiye'de iyi bilinen Nihat Altınok'un sanat yaşamını ve hayat hikayesini anlatmakla şereflendirilmesinden dolayı kendini mutlu hissettiğini dile getirdi. Tuncel, "Onun romanları yerli halkın kültürünü ve yaşam tarzını yansıtıyor" diye kaydetti.

Varnalı yazar Rüstem Aziz, Nihat Altınok'un çeviri çalışmalarına dokunduğunu ve gerçekten de Ardino doğumlu dünyaca ünlü hümanist yazar Sabahattin Ali'nin izinden gittiği izlenimini verdiğini vurguladı.

Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, selamlama konuşmasında Ardino'nun daima yaratıcılara değer verildiği, onurlandırıldığı ve saygı duyulduğu bir yer olduğunu vurguladı. Böyle bir kültürel etkinliğe bir kez daha tanık olduklarını belirten Belediye Başkanı," Vatandaşlarımız bu modern dünyada kendi memleketlerinden uzakta yaşayıp çalışsalar da, doğup büyüdükleri memleketlerinin nefesini hissediyorlar" diye kaydetti. Belediye Başkanı, şahsı ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram adına Nihat Altınok, Rüstem Aziz ve Murat Tuncel'e anmalık eşyalar sundu.

Nihat Altınok, belediye yönetiminin kendisine gösterdiği ilgiden dolayı yürekten memnun olduğunu dile getirdi. Yazar, yaratıcılığı, yazı tarzı, yaşamı ve kişiliği ile ilgili tüm soruları kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde cevapladı. Nihat Altınok, "Hemşerilerimle buluşmak büyük bir şeref, gurur ve memnuniyet duyuyorum. Ardino, Rodopların kültür başkentidir. Bizler aydınız! Aydın olmak ise evrensel insanlık idealleri ve değerleri adına bir yanmadır" diye kaydetti.

Programın sonunda yazar, hayranlarına onlarca kitabını imzaladı.


Nihat Altınok, 27 Eylül 1943 tarihinde yılında Kırcaali iline bağlı Ardino (Eğridere) ilçesinin Sinçets (Durabeyler) köyünde dünyaya geldi. Kırcaali Öğretmen Enstitüsü'nden mezun oldu. Moskova Aleksandır Sergeeviç Puşkin Üniversitesi'nde bir açık öğretim programına kayıt oldu, ancak eğitimini tamamlama imkanı bulamadı. St. Petersburg'daki A. İ. Herzen Pedagoji Enstitüsü'nde uzmanlık eğitim programına katıldı. 1968 ve 1978 yılları arasında Ardino Georgi Dimitrov Mesleki Teknik Lisesi'nde Rus Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptı. Eğitim Bakanlığı tarafından altın rozetle ödüllendirildi. 1978 yılında ailesiyle birlikte İstanbul'a göç etti. Toplam 16 kitabı basıldı. Onların arasında "Gönül Sancısı", "İdamlık Masum", "Ufkun Zorlu Yolu", "Türkiye - Rusya Ekseninde" isimli kitapları bulunuyor. Evli, üç kız çocuğu babasıdır. Bir torun sahibidir.

Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER