Başkan Şaban, Ardino Vasil Levski Lisesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılını açtıÇarşamba, 15 Eylül 2021

Başkan Şaban, Ardino Vasil Levski Lisesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılını açtı

Ardino (Eğridere) Vasil Levski Lisesinde 2021-2022 eğitim öğretim yılı açılış programına konuk olan Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, yaptığı okula başlama tebrik konuşmasında, “Çok çalışarak ve azimle hayata geçirmeyi başardığımız yenilenmiş bir okul görüyorsunuz. Tabii ki, arzulanan daha çok şey var. Bu doğrultuda çalışmaya devam edeceğiz. Sizden ricamız, yapılanı muhafaza etmeniz, çünkü bu sizler ve sizlerden sonra gelecek olanlar için yapıldı” diye kaydetti. Pandeminin neden olduğu karmaşık ve zor zamanlarda yaşadığımızı vurgulayan Müh. Şaban, “Zorluklar her zaman insanlığı birleştirmiştir. Sizden ricam dikkatli, disiplinli ve sorumlu olmanız ve salgınla mücadele tedbirlerine uymanızdır” diye belirtti. Belediye Başkanı, öğrencilere okulda başarılar dilerken ebeveynlere de çocuklarının çabalarını teşvik etmelerini ve desteklemelerini diledi.

İki yıl üst üste ilçedeki tüm okullar olağanüstü salgın koşullarında kapılarını açtı. Salgınla mücadele tedbirleri nedeniyle sadece birinci, beşinci ve sekizinci sınıf öğrencilerine yönelik resmi kutlamalar yapıldı. Belediye yönetimi, ilçedeki tüm okullara tebrik mesajı gönderdi.

Kökünden değişen Vasil Levski Lisesinde düzenlenen okul açılış programına katılan resmi konuklar arasında Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban ile birlikte Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Başkan Yardımcısı Nasko Kiçukov ve Belediye Eğitim, Kültür ve Spor Daire Başkanı Bahar Recebov da yer aldılar. Yenileme çalışmaları, Ardino Belediyesinin "Vasil Levski Lisesinin Yeniden İnşası, Onarımı, Ekipmanla Donatılması ve Tefriş Edilmesi” isimli projesi kapsamında yapıldı. Proje finansmanı, 2014-2020 Dönemi Kırsal Kalkınma Programı (PRSR) kapsamında sağlandı.

Okul avlusunda düzenlenen tören, Bulgaristan milli marşının çalınması, Bulgaristan bayrağının kaldırılması ve okul bayrağının karşılanmasıyla başladı.

Vasil Levski Lisesi Müdürü Anika Petrova, öğrencilere ve öğretmenlere başarılar diledi. Müdür, “15 Eylül, hepimizin tükenmez bir bilgi, güç ve otorite kaynağı olan ve her zaman olacak olan Bulgar'ın kalbindeki manevi ateşi olan okula saygı gösterdiğimiz bir gündür” dedi. Petrova, okulun açılışının hayırlı olması için eski bir geleneğe göre yere su döktü.

Programda en çok heyecanlananlar ise okula ilk adımını atan ve sınıflara derse giren birinci sınıf öğrencileri ve velileri oldu.

Yeni eğitim-öğretim yılında Ardino ilçesinin en büyük okulunda 458 öğrenci eğitim görecek. Birinci sınıfa başlayan 30 öğrenci iki sınıfta okuyacak. Geleneksel olarak minikler, çiçeklerle oluşturulan en yüksek not altı biçiminde sembolik bir kapıdan geçerek dershanelere girdiler.

Okulun yetenekli öğrencileri, programa katılan tüm misafirleri şarkı, şiir ve danslarla selamladılar.

Programın ardından Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban ve okul müdürü Anika Petrova başta olmak üzere resmi konuklar, yenilenen okul binasını gezerek birinci sınıfları ve yeni eğitim-öğretim yılında birebir eğitim verilecek Yazılım ve Donanım Bilimleri Bölümü’nde okuyan yeni oluşturulan 8. sınıfı selamladılar.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER