Başkan Şaban, Yunanca Kursu’nu bitirenlere sertifikalarını takdim ettiSalı, 30 Kasım 2021

Başkan Şaban, Yunanca Kursu’nu bitirenlere sertifikalarını takdim etti

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, resmi bir törenle Yunanca Kursu’nu başarıyla tamamlayan 20 belediye çalışanına sertifikalarını takdim etti. İki aylık eğitim, 2014 - 2020 Yunanistan - Bulgaristan İNTERREG V-A Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında gerçekleştirilen “Geçmişi ve Geleceği Birbirine Bağlı Ardino ve Dimetoka" (ARDICO) projesi kapsamında organize edildi.

Müh. Şaban, “Bu belgeyi her birinize takdim etmek benim için büyük bir zevktir. Bir insanın komşu ülkelerin dilini bilmesi ve o dil ile iletişim kurması çok önemlidir. Biz komşuyuz. Dil büyük bir hazinedir” diye kaydetti. Belediye Başkanı, şahsı ve belediye yönetimi adına Yunanca öğretmeni, Plovdiv (Filibe) Paisiy Hilendarski Üniversitesinde kıdemli asistan Dr. Galina Bruseva’ya Çağdaş Yunanca Kursu sırasındaki sıkı çalışmasından dolayı en içten şükranlarını sundu.  

Dr. Galina Bruseva, belediye çalışanlarının kursu yüksek puanla bitirmelerinden dolayı heyecanını ve sevincini paylaştı. Dr. Bruseva, “Kursiyerler, Çağdaş Yunan Dili eğitimine istek ve motivasyonla yaklaştı ve bu, "öteki"nin kültürünü öğrenmek için bir köprüdür. Amaca yönelik çalışma ve Çağdaş Yunancayı öğrenme sürecinde harcanan çabanın kanıtı, kursun sonunda yapılan Yunanca uygulama testlerinden elde edilen iyi sonuçlardır. Çağdaş Yunanca dilbilgisi, sözcük bilgisi ve konuşma dili bilgisinin yanı sıra öğrenciler genel dil yetkinliklerini de geliştirdiler. Bu tür projelerin önemi, tam olarak dili ilgili sosyo-kültürel bağlama karşı bir duygu geliştirmek için bir araç olarak kavrama yeteneğinde yatar. Bu ise kuşkusuz ulaşılan bir hedeftir” diye kaydetti.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER