Başmüftü Dr. Hacı, Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği Başkanı Reis-ul Ulema Şakir Efendi Fetai’yi kabul ettiPerşembe, 27 Ocak 2022

Başmüftü Dr. Hacı, Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği Başkanı Reis-ul Ulema Şakir Efendi Fetai’yi kabul etti

Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı, Sofya'daki Başmüftlük binasında Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği Başkanı (Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başmüftüsü) Reis-ul Ulema Şakir Efendi Fetai ile bir araya geldi.

Toplantı, Balkanlar'daki iki komşu ülke arasındaki diyaloğu güçlendirme girişimlerinin bir parçasıydı. Görüşme sırasında Bulgaristan Başmüftülüğü ile Kuzey Makedonya Cumhuriyeti İslam Dini Birliği arasındaki ilişkiler ele alındı. İki kurum temsilcileri eğitim, bilim ve kültür alanlarında iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.

Dr. Mustafa Hacı, geçen yıl Bulgaristan'daki Müslümanların en yüksek düzeydeki forumu olan ve Mayıs 2021'de düzenlenen Ulusal Müslüman Konferansı'nda hazır bulunduğu için İslam Dini Birliği Başkanına teşekkür etti.

Kuzey Makedonya İslam Dini Birliği Başkanı Reis-ul Ulema Şakir Efendi Fetai, Dr. Mustafa Hacı ve ekibine, Struma Otoyolu’nda meydana gelen otobüs kazasıyla ilgili yardımları ve Başmüftlüğün verdiği taahhütlere bağlılığından dolayı teşekkür etti. Kazada 46 kişi hayatını kaybetti ve 7 kişi ağır yanıklara rağmen hayatta kaldı.

İslam Dini Birliği’ni temsil eden konuklar, bu trajik olayda Kuzey Makedonya’dan Müslüman kardeşlerimize ve onların yakınlarına yapılan yardımlardan dolayı teşekkürlerini ifade ettiler.

Şakir Efendi Fetai, Sofya’daki Pirogov Üniversite Hastanesi'ni sık sık ziyaret etmesi ve otobüs yolcularının yakınlarını Başmüftülükteki makamında kabul etmesinden dolayı Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet’e özel teşekkürlerini sundu.

İki ülkenin başmüftülüklerinin temsilcileri arasındaki görüşmeye Başmüftü yardımcıları Ahmet Hasanov, Murat Pingov, Beyhan Mehmet, Kuzey Makedonya’dan ise Üsküp Müftüsü Kenan İsmaili ve Gostivar Müftüsü Sabahuddin Zendeli de katıldılar.

Konuklar, Bulgaristan Başmüftülüğü yönetimini en yakın zamanda Kuzey Makedonya’yı ziyaret etmeye davet ettiler. Toplantının sonunda İslam Dini Birliği Başkanı, Başmüftüye Bulgaristan ile Kuzey Makedonya arasındaki bağ ve diyaloğu simgeleyen bir köprü tablosu hediye etti.


DİĞER HABERLER