Başmüftülük, Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşı şehitlerini andıSalı, 22 Mart 2022

Başmüftülük, Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşı şehitlerini andı

Bulgaristan Başmüftülüğü, Çanakkale ve Birinci Dünya Savaşı sırasında şehit düşen askerlerin anısına saygı gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçiliği tarafından düzenlenen anma töreni Dobriç'teki Askeri Anıt Mezarlığı’nda gerçekleştirildi.

Törene katılan resmi konuklar arasında Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet, Başmüftülük Genel Sekreteri Celal Faik, T. C. Burgaz Başkonsolosu Senem Güzel, T. C. Sofya Büyükelçiliği temsilcileri, Dobriç, Ruse (Rusçuk), Varna, Şumnu, Tırgovişte (Eski Cuma), Razgrad (Hezargrat) ve Silistre bölge müftüleri yer aldılar.

Onlar, isimsiz mezar taşlarının yanı sıra mezarlıktaki anıtın önüne çiçekler koyarak hayatını kaybeden kahramanların anısını onurlandırdılar.

Yüksek İslam Şura Başkanı Vedat Ahmet, törende yaptığı konuşmada, “İslam dini barış dinidir- kişinin kendisiyle barışık, toplumla barışık ve Yaradan ile barışık olmasını emreder. Toplumun barış ve huzuru, herkes tarafından korunması gereken yüce değerlerdir. Bugün etrafımızda savaşlar sürerken bu değerleri daha da iyi anlıyoruz.

Ne yazık ki barış, huzur, şeref, özgürlük ve vatan gibi bu değerlerin bazen kanla-canla savunulması gerekiyor.  Şehit dediğimiz insanlar öyle yaptılar. İşte şehitler de bu yüzden diridirler ve biz onların anısına saygı gösteririz” diye ifade etti.

Askeri Anıt Mezarlığı’nda çelenk ve çiçek sunumundan sonra din görevlileri şehitlerin ruhları için dua okudular.


DİĞER HABERLER