Başmüftülük ve Şumnu Üniversitesi, bilimsel bir konferans düzenlemek için iş birliği yapacakPerşembe, 17 Şubat 2022

Başmüftülük ve Şumnu Üniversitesi, bilimsel bir konferans düzenlemek için iş birliği yapacak

Bulgaristan Müslümanlar Diyaneti Başmüftülüğü ve Şumnu Episkop Konstantin Preslavski Üniversitesi, bilimsel bir konferans düzenlenmesi için iş birliği yapacak. Konferans, Şumnu'daki Nüvvab İlahiyat Lisesinin 100. Kuruluş yıl dönümü kutlamaları kapsamında düzenlenecek.

Yüksek İslam Şurası Başkanı Vedat Ahmet, Şumnu Bölge Müftüsü Mesut Mehmedov, Nüvvab İlahiyat Lisesi Müdürü Şerif Hüsnü ve Nüvvab İlahiyat Lisesinin 100. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlamaları Yapılması İçin Girişim Komitesi üyeleri, Şumnu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Georgi Kolev ile bir araya gelerek,  bilimsel etkinliklerin düzenlenmesi konusunda gelecekte yapılacak iş birliğini tartıştılar.

Vedat Ahmet, Prof. Dr. Kolev'e Bulgaristan'daki Müslümanların en eski kurumlarından birinin 100. kuruluş yıl dönümünün kutlanmasına yönelik bir dizi etkinlik içeren programı sundu.

Rektör, üniversitenin kutlamalara bilimsel alanda destek vermeye hazır olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Kolev, Şumnu'daki Nüvvab İlahiyat Lisesinin şehrin tarihinde özel bir yeri olduğunu ve Şumnu Üniversitesi ile okulun yıllardır iş birliği içinde olduğunu vurguladı.

Nüvvab İlahiyat Lisesi mezunlarının önemli bir bölümünün eğitimlerine üniversitede devam etmeyi seçtiklerini söyleyen rektör, bunların arasında lisans, yüksek lisans ve hatta doktora derecelerine sahip birçok başarılı mezun olduğuna dikkat çekti.

Şumnu Üniversitesinin ülkede Türk Filolojisi Ana Bilim Dalı’nın açıldığı tek yükseköğretim kurumu olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Kolev, bu yıl üniversitenin Türk Filolojisi Ana Bilim Dalı’nın açılışının 30. yıl dönümünü kutladığını kaydetti.

Türk Filolojisi Ana Bilim Dalı’ndaki eğitim programlarının çok iyi geliştiğini ifade eden rektör,  öğrencilerin zorunlu öğretmenlik uygulamasını Nüvvab İlahiyat Lisesinde gerçekleştirdiklerini belirtti.


DİĞER HABERLER