"Buket" Sanat Yarışmasının Kırcaali ilçe aşamasına büyük ilgiCumartesi, 27 Haziran 2015

Bugün Kırcaali Belediye Kültür Merkezi'nde amatör sanatçılar için ikinci ulusal "Buket 2015-2016" Sanat Yarışmasının ilçe aşaması gerçekleştirildi.

Etkinlikte HÖH Kırcaali Milletvekili Mustafa Ahmet, HÖH Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, HÖH Kırcaali İlçe Teşkilatı Başkanı Muharrem Muharrem, Belediye Meclis Başkanı Raif Mustafa, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ahmet, Buket Yarışmasının İl Koordinatörü Necmi Mümün hazır bulundular.

HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan'ın himayesinde "Etnik Grupların Tebessümü, Kültüründe ve Hoşgörüde Bulgaristan" (BUKET) başlığında düzenlenen yarışmanın Girişim Komitesi Başkanı HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan, Baş Koordinatör ise Mukaddes Nalbant. Jüride HÖH Kadın Kolları'nı temsilen Kırcaali'den Sabiha Mestan da yer alıyor.

Yarışma ile gençlerin Bulgaristan'daki etnik azınlıkların sanatı ve kültürüne ilginin arttırılması, toplumda çok kültürlülüğün pekiştirilmesi, yeteneklerin gelişmesi ve kendini tanıtması için ortam yaratılması amaçlanıyor.

Farklı etnik ve dini azınlıkları ile kültürel gruplarına ait yaklaşık 150 katılımcı "Buket 2015-2016" Sanat Yarışmasının Kırcaali ilçe aşamasında sahneye çıkıp gösteri şeklinde yeteneklerini sergiledi.

Türk Dili ve edebiyatı kategorisinde sanat eserleri şiir, çağdaş edebi Türk Dili, müzik, sahne kategorisinde söz sanatı/tiyatro ile dans, eski el sanatları ve uygulamalı sanatlar ve mutfak gelenekleri dallarında yarışan katılımcıları yetkili bir jüri tarafından değerlendirildi.

Yarışmanın ilçe koordinatörü Sabiha Mestan, tüm katılımcılara teşekkür etti. Mestan, "Kırcaali'de çok yetenekli kişiler var ve BUKET müsabakaları bunu kanıtlıyor. Önemli olan kültürü gönlümüz ve kalbimizde taşımamızdır" diye kaydetti.

HÖH Kırcaali Milletvekili Mustafa Ahmet, yaptığı selamlama konuşmasında, "HÖH Merkez Teşkilatı adına tüm katılımcıları bugünkü hoşgörü etkinliği için selamlamak istiyorum. Biz HÖH olarak bugünün hoşgörü günü olduğuna inanıyoruz. Sizlere HÖH Onursal Başkanı Ahmet Doğan'ın özel selamlarını iletmek istiyorum. Sayın Doğan tüm katılımcılara üstün başarılar, gelenekleri gelecek nesillere aktarıp ve yaşatmalarını diliyor. Ayrıca HÖH Genel Başkanı Lütfi Mestan'ın da selamlarını ve tüm katılımcılara başarı dileklerini iletmek istiyorum. Tüm katılımcılara başarılar diliyorum" diye konuştu.

Muharem Muharem, HÖH Kırcaali İlçe adına tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu ve başarılar diledi.

Kırccali Belediye Başkanı Hasan Azis, konuşmasında bu yıl ikincisi düzenlenen Buket yarışmasının İlçe aşamasına katılanlara ve organizatörlere teşekkür etti. Azis, "Bu yıl İlçe müsabakasına yaklaşık 150 kişi katılıyor, bu bir rekordur. Türküler ve halkoyunları yanı sıra, el sanatları ve mutfak gelenekleriyle bölgemizin zengin kültürü yansıtılmaktadır. En önemlisi Buket yarışmalarının temelinde hoşgörü bulunmaktadır. Tüm katılımcılara başarılar dilerken, önümüzdeki il ve milli müsabakalarda da ilçemizi başarıyla temsil etmelerini diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum" diye konuştu.

Dereceye girenlere para ödülü ve takdir belgesi sunuldu. Onlar 19 Eylül 2015 tarihinde yine Belediye Kültür Merkezi'nde düzenlenecek il aşamasında yarışacaklar.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER