Bulgaristan, yurt dışındaki Bulgar pazar okulları için 15 milyon leva öngörüyorCuma, 18 Mart 2022

Bulgaristan, yurt dışındaki Bulgar pazar okulları için 15 milyon leva öngörüyor

Önümüzdeki 2022-2023 eğitim öğretim yılında yurt dışındaki 257 Bulgar pazar okulunun finanse edilmesi için hükümet tarafından yaklaşık 15 milyon leva tahsis edilmesi öngörülüyor. Yenilenen yurt dışındaki Bulgar pazar okullarının listesi, kurumlar arası komisyonun önerisi üzerine Eğitim ve Bilim Bakanı Prof. Dr. Nikolay Denkov tarafından onaylandı.

Liste, ilk kez Bulgaristan tarafından şimdiye kadar yalnızca bireysel projeler için desteklenen 16 pazar okulunu da içeriyor. Bunların 14'ü Avrupa'da olup çoğu İngiltere, İtalya, Almanya, Fransa ve Yunanistan'da bulunur. Üç şubesi bulunan bir Bulgar Okulu İspanya'daki Kanarya Adaları'ndaki Tenerife, Gran Canaria ve Lanzarote şehirlerindeki çocuklara eğitim verecek. Hollanda’nın Rotterdam şehrindeki Bulgar çocukları da Bulgarca okuyup yazarlar. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Kanada'da olmak üzere Kuzey Amerika'da iki ek okul daha finanse edilecektir.

Balkan-Madrid Entegrasyon ve Refah Derneği'nin talebi üzerine Fuenlabrada'daki 1. Sveti İvan Rilski Bulgar Pazar Okulu ve Madrid'deki 1. Yordan Yovkov Bulgar Pazar Lisesi olmak üzere İspanya'daki iki okul listeden çıkarıldı. Bu okulların öğrencileri, eğitimlerine örgütün diğer okullarında devam edecekler.

Bu eğitim öğretim yılında yurt dışında toplam 373 Bulgar Pazar okulu faaliyet göstermektedir. Bunlardan 243'ü uzun vadeli devlet desteği alır. Diğer 130'u ise kısmen Ulusal Yurt Dışında Ana Dili ve Kültür Programınca finanse edilmektedir. Program, Bulgar Dili’ni, Bulgaristan tarihinin ve kültürünün tanıtımıyla ilgili bireysel projeleri desteklemektedir. Altı kıtada bulunan 43 ülkede 4 yaşından itibaren 35 000'den fazla çocuk, 1. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler ve üniversiteye aday öğrenciler eğitim görmektedir.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı (MON), okul öncesi eğitim gören çocukların faaliyetlerini, daha büyük yaştaki öğrencilerin Bulgar Dili ve Edebiyatı, Tarih ve Uygarlık, Coğrafya ve Ekonomi derslerinin yanı sıra Bulgar folkloru ve kültürünün korunmasıyla ilgili faaliyetlere örgütsel, metodolojik ve finansal destek sağlamaktadır. MON’un programları, pazar okullarında görev yapan öğretmenler için eğitimler düzenlenmesini, aralarında ortaklık yapılmasını ve uzaktan çalışma için elektronik öğrenme materyallerinin oluşturulmasını öngörüyor.

Bu yıl ilk kez Bulgar pazar okullarında okul öncesi eğitim gören çocuklara yönelik eğitim programları ve onlar için elektronik öğrenme materyallerinin hazırlanması planlanıyor. Pazar okullarının mezunları, Ortak Avrupa Dil Referans Çerçevesi (CEFR) kapsamında bir sınava girme ve Bulgar Dili Yeterlilik Sertifikası alma fırsatına sahiptir. Bu belge ile mezunlar eğitimlerine Bulgaristan'da devam edebilirler.


DİĞER HABERLER