Bursa’da 14. Mestanlılar Buluşma Gecesi düzenlendiPazartesi, 31 Ekim 2022

Bursa’da 14. Mestanlılar Buluşma Gecesi düzenlendi

Bursa merkezli Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği'nin düzenlediği geleneksel buluşma gecesi, Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayan Momçilgrad (Mestanlı) bölgesinden göçmenleri bir araya getirdi. Bursa’da bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Mestanlılar Buluşma Gecesi, Mestanlı Daima Kalbimde Dünya Mestanlılar Buluşması’nın bir benzeri olup, hemşehrilerin memleketleriyle ilgili anılarını paylaşmak için eş dost akraba ve tanıdıklarla buluşmasını hedefliyor. Bu yılki buluşma, Türkiye’nin milli bayramı olan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesinin 99. yıl dönümünün kutlandığı 29 Ekim'e denk geldi.

Bu yılki buluşma Momçilgrad sakinlerinin yoğun katılımıyla gerçekleşti. Heyete Belediye Başkanı İlknur Kazim, Belediye Meclis Başkanı Ersin Ömer, Belediye Başkan yardımcıları Ayhan Osman ve Gülüzar İsmail, Belediye Genel Sekreteri Zihni Durmuş, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Momçilgrad İlçe Yönetim Kurulu temsilcileri başkanlık etti. Bulgaristan Bursa Konsolosu Veselin Bojilov, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Momçilgrad’ın kardeş şehir ilişkileri yürüttüğü Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı ilçelerin eski belediye başkanları da katılımlarıyla etkinliği şereflendirdi.  

Belediye Başkanı İlknur Kazim, yaptığı konuşmada Bursa Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk’ü, dernek yönetimini ve onların şahsında Momçilgrad bölgesinden tüm göçmenleri selamladı.

İlknur Kazim, “Kardeş Momçilgrad ile Bursa Büyükşehir belediyeleri arasındaki ilişkiler son derece iyi bir düzeydedir. Gelecekte kamusal yaşamın tüm alanlarında iyi iş birliğini sürdüreceğimizi içtenlikle umuyorum” diye kaydetti. Belediye Başkanı, Momçilgrad Belediyesi yönetiminin son yıllarda ilçe sakinlerine ve çifte vatandaşlığa sahip olan vatandaşlara yönelik idari hizmetlerin kalitesini iyileştirdiğini sözlerine ekledi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER