Dıjdovnitsa köyünde 7,5 m yüksekliğinde Renkli İplik Anıtı dikildiSalı, 21 Eylül 2021

Dıjdovnitsa köyünde 7,5 m yüksekliğinde Renkli İplik Anıtı dikildi

Kırcaali’nin Dıjdovnitsa (Yağmurlar) köyünde düzenlenen Terlik Festivali, bir önceki ayda düzenlenen Uluslararası Sanat Ufukları Atölyesi ile birlikte defalarca bölge ve ülke için eşsiz bir festival olarak adlandırıldı. Terlik Festivali, sosyal, politik ve sosyal tabakalaşmanın sınırlarını tanımayan bu rahatlık ve samimiyetin bir metaforu olup sıra dışı ve kozmopolit tarihi ile modern dünyada "yer", "zaman" ve "sınır" fikrini ve ortak ufukların olasılığını kalıcı olarak genişletir. Toplu etkinlikleri sınırlamaya yönelik tedbirler şu anda festivalin "canlı" yapılmasına izin vermese de, yakında ve uzakta yaşayan yüzlerce insanın kalbinde yaşıyor. Festivale 200'den fazla yayında ve yerli ve yabancı sitede yer verildi. Kültür Bakanlığının etkinlik takviminde yer almaktadır. Yerli çocukların hayallerinde ve Dıjdovnitsa'da düzenlenen yaz kültür programlarına katılan dünyanın dört bir yanındaki sanatçıların anılarında yaşıyor. Çeşitli yıllarda yapılan festival sırasında burayı ziyaret eden Türkiye'den göçmenlerin kalbinde yer almaktadır.

Festival etkinliklerinde 36 ülke ve 4 kıtadan 1300'den fazla sanatçının imza attığı eserler, 2006'dan beri Avrupa’da düzenlenen kültürel etkinliklerde, bienallerde, müzelerde, sergi alanlarında ve Londra, Palermo, Floransa, Gent, Edirne, Barselona, ​​​​Bükreş, Chicago ve Doha’daki üniversite binalarında seyircilerin beğenisine sunuldu.

Dıjsovnitsa köyü sakinleri, “Bizim Terlik bu Eylülde 16 yılını doldurdu” diyor. Festival bu yıl da Milli Kültür Etkinliklerinin bir parçası ve bu hafta KRIG Sanat Hareketi ekibi tarafından 2021 Avrupa Miras Günleri'nin bu yılki teması "Herkesin, Herkesten ve Herkes İçin Miras“ (Heritage: allinclusive) münasebetiyle renkli iplikten 7,5 m yüksekliğinde bir anıt dikildi. Anıtın sanat konseptini, Dıjdovnitsa’da düzenlenen sanat atölyesinin eski bir katılımcısı olan Fransa’dan konsept sanatçısı Guillaume Hilare tasarladı.

Terliğin ve renkli ipliğinin uzun tarihi, 2006 yılında 12 kg iplikten örülen sembolik 3 metrelik terlik ile başladı. Daha sonraki yıllarda ilçeden, bölgeden ve ülkeden gelen misafir sanatçıların sunduğu konser programları, taşla örülen bir terlik, yöre erkeklerinin ördüğü 100 çift mini terlik, Güzellik Yarışması ve Erkek Güzellik Yarışması, spor turnuvaları, ilçeye bağlı 26 köyün aile arşivlerindeki fotoğraflar arasında bulunan Terliğin 60 Siyah Beyaz Hatırası Festivali,  Edirne'den 11 fotoğrafçının katıldığı "Kırcaali Bölgesinden 22 Usta Zanaatkar-22 Kader" isimli sergi ve festivalin yıllarda sembolü olan 2 metre uzunluğundaki terliğin törenle Dıjdovnitsa’dan Ençets köyüne taşınması, 300 yıllık yerel tütün üretimi tarihine ithaf edilen bir açık hava müzesi, Dıjdovnitsa’da düzenlenen sanat atölyesine katılan ABD'nin Kaliforniya eyaletinden Jason de Booz'un "Ben Doğu Rodoplar'da İdim" isimli sergisi ve Terlik Festivali gibi o yıl eylül ayına denk gelen İslam ve Yahudi takvimlerine göre sembolik olarak Yılbaşı kutlamalarıyla devam etti.

KRIG Sanat Hareketi’nden yapılan açıklamada, “Renkli İplik Anıtı, pandemi nedeniyle getirilen sınırlamalar kalkar kalkmaz yeni katılımcı ve konuklara, festivalin taşıyıcısı olarak yerel halkın özgüveninin artmasına ve festivalin yenilikçi geleceğine doğru yeni bir adım olarak kapılarını açacak” denildi.


DİĞER HABERLER