Dünyaca ünlü Kırcaalili heykeltıraş Ziyatin Nuriev'in Sofya'da retrospektif sergisi açıldıÇarşamba, 28 Eylül 2016

Dünyaca ünlü Kırcaalili heykeltıraş Ziyatin Nuriev'in Sofya'da retrospektif sergisi açıldı Sofya Şehir Sanat Galerisi'nde dün açılışı yapılan Kırcaali'nin Most (Köprülü) köyü doğumlu dünyaca ünlü Kırcaalili heykeltıraş Ziyatin Nuriev'in "Retrospektif" başlığı altında retrospektif sergisi sanatseverlerden büyük ilgi gördü.

Açılışa katılan büyük bir Kırcaali heyetinin başında olan Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, bir sepet çiçekle heykeltıraşı tebrik ederek, Kırcaali'deki Stanka Dimitrova Sanat Galerisi için eserlerinden birini satın alacağını açıkladı.

Açılışta resmi konuklar arasında Kültür Bakanı Vecdi Raşidov ve ünlü Bulgar ressam Svetlin Rusev hazır bulundular. Kırcaali heyetinde yer alanlar arasında Kırcaali milletvekilleri Mustafa Ahmet ve Ayhan Etem, Most Köyü Muhtarı Latif Rasim, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İlçe Başkanı Mümün Ali, HÖH Gençlik Kolları Kırcaali İl Başkanı Ahmet Mollahasan vardı.

Ziyatin Nurisev'in 35 yılı aşkın yaptığı sanatı tanıtan "Retrospektif" başlığı altındaki sergide üniversite yıllarından son yıllarda yaptığı en yenilerine kadar eserleri yer alıyor. Tüm katılımcılar sergiyi büyük bir ilgiyle seyretti.

Açılışta Ziyatin Nuriev, "Hayatım boyunca yaptığım çalışmalarımı bir araya toplayıp burada göstermek benim için son derece heyecan verici. Aslında bu bir hayatın bilançosu, en azından şimdiye kadarki hayatımın. Bir araya gelmemizden dolayı çok daha büyük memnuniyet duyuyorum. Böyle bir sergi yapılmasını düşünüp, organize eden kişilere teşekkür ederim" dedi.

Ziyatin Nuriev, eserlerindeki derinlik ve yenilikçi yaklaşımıyla en yetenekli Bulgar heykeltıraşları arasında yer alır. Ulusal sergilere daha ilk katılımlarıyla eserleri dikkat çekerek, neredeyse tamamı gerek Ulusal Sanat Galerisi ve Sofya Şehir Galerisi, gerekse ülke çapındaki önde gelen galeriler tarafından satın alındı. İlk çalışmalarında malzeme olarak bazalt taşını kullanan heykeltıraş figür ve portreler yapmayı tercih etti. 1988 yılından sonra insan figürünü neredeyse soyut hale gelecek kadar sentezledi ve mermer, tunç, ahşap, seramik gibi çeşitli malzemeler kullandı.

Ziyatin Nuriev'in yaratıcılığı antik ve modernliğin kombinasyonudur. Plastik düşünce konusunda Mısır'dan alınan dersleri heykeltıraş kendine özgü sanatsal ifadelerle canlandırıyor. Onun kişisel özellikleri kısa ve özlü konuşması, derin düşünmesi ve bastırılmış güç sahibi olmasıdır.

İstanbul'da yaşamasına rağmen onun Bulgaristan ile bağlantısı kopmuş değil. 2014 yılında Varna ve 2015 yılında Filibe şehirlerinde açtığı sergileri bunun en taze ispatıdır.

Ziyatin Nuriev'in daha önemli katılımları şunlardır:

-1986 yılında Polonya'nın Oronsko kentinde Uluslararası Heykel Sempozyumu;

-1993 yılında Türkiye'nin Avşa Adası'nda Granit Taş Heykel Sempozyumu;

-1995 yılında Türkiye'nin Yalova şehrinde Birinci Taş Heykel Sempozyumu;

-1997 yılında Japonya'nın Toyamura şehrinde Uluslararası Heykel Bienali;

-2003 yılında Japonya'nın Kyoto şehrinde Raku Sanat Galerisi'nde "Ruh Hali" söyleşisi projesi;

- 2004 ve 2005 yıllarında Kanarya Adaları'nda Fuerteventura'da Uluslararası Heykel Sempozyumu;

-2005 yılında Türkiye'nin Marmara Adası'nda Saraylar'da Uluslararası Mermer Taş Heykel Sempozyumu;

-2005 yılında Lüksemburg'da Simoncini Sanat Galerisi'nde kisisel sergi;

- 2006 yılında İstanbul Akmerkez Sanat Galerisi'nde kişisel sergi;

-2014 yılında Türkiye'de Işık Sanat Galerisi'nde kişisel sergi;

-2015 yılında Bulgaristan (Plovdiv) Filibe şehrinde Rezonans Galerisi'nde kişisel sergi;


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER