Dünyaca ünlü Türk yazar Sabahattin Ali'nin doğumunun 115. yıl dönümüPerşembe, 24 Şubat 2022

Dünyaca ünlü Türk yazar Sabahattin Ali'nin doğumunun 115. yıl dönümü

25 Şubat, dünyaca ünlü yazar Sabahattin Ali'nin doğumunun 115.yıl dönümüdür. Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 tarihinde o zamanki resmi adıyla Eğridere (Ardino) kasabasında dünyaya geldi. Çocukluğu burada geçti. 1922 yılında Balıkesir Muallim Mektebine kaydolarak ilk şiir ve hikaye deneyimlerini gerçekleştirdi. 1926 yılında İstanbul Muallim Mektebine geçti ve buradaki edebiyat öğretmeni Ali Canip Yöntem, edebiyatçı olarak yetişmesine büyük emek sarf etti. 1928-1930 döneminde Berlin Üniversitesi Filoloji Fakültesi'nde okudu, fakat ondan sonra Almanya'dan ayrılmak zorunda kaldı. 1934 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazdığı "Benim Aşkım" isimli şiiri Varlık Dergisi'nde yayınlandı.

Onun “Kuyucaklı Yusuf”, “İçimizdeki Şeytan” ve “Kürk Mantolu Madonna” adlı romanları onlarca yabancı dile çevrildi. Sabahattin Ali, gerçekçi eserleriyle Balkanlar ve dünyadaki en büyük hümanist ve demokrat yazarlar arasında yer alıyor. Yazar, 1948 yılında Kırklareli yakınlarında Bulgaristan sınırında öldürüldü.

2007 yılında Ardino'nun merkezinde yer alan parkta yazarın doğumunun 100.yıl dönümünü kutlama programı çerçevesinde Sabahattin Ali'nin anısına çam ağacı ve yanına da bir anıt levhası konuldu. 2015 yılında Ardino Belediye Müzesi bahçesine Sabahattin Ali'nin büstü dikildi. Her yıl Belediye yönetimi, yazarın yakınları ve hayranları onun bu büstüne çelenk ve çiçek koyuyor.


Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER