Eğitim ve Bilim Bakanlığı, tüm yeni İslam Dini ders kitaplarını onayladıCuma, 03 Eylül 2021

Eğitim ve Bilim Bakanlığı, tüm yeni İslam Dini ders kitaplarını onayladı

Eğitim ve Bilim Bakanlığı (MON), Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü tarafından onaylanmak üzere sunulan tüm yeni İslam Dini ders kitaplarını onayladı.

Bakanlığın 1 Eylül 2021 tarihli en son kararıyla ilkokul, ilköğretim ve lise eğitiminin tüm aşamalarında İslam Din dersinin okutulması sağlandı.

Başmüftü Dr. Mustafa Hacı'nın doğrudan gözetimi altında yürütülen taslak ders kitaplarının hazırlanması ve onaylanmasına ilişkin proje iki aşamadan geçti. İlki, 6 Temmuz 2021'de 1. sınıftan 5. sınıfa kadar olan ders kitaplarının nihai onay belgesinin alınması ile sona erdi. İkincisinde, 1 Eylül 2021'de MON, İslam Din dersinin okutulacağı geri kalan 6. sınıftan 12. sınıfa kadar taslak ders kitaplarına da onay verdi.

Başmüftülük Eğitim Dairesi Başkanı Amir Feleti, “Devlet ve belediye okullarında görev yapan İslam Din dersi öğretmenleri yeni 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren nihai olarak onaylanan 1. sınıftan 12. sınıfa kadar olan yeni ders kitaplarını kullanabilecekler” diye vurgulayarak, ders kitaplarının hazırlanması ve uyarlanmalarından sorumlu olan komisyonda yer alan tüm görevlilere teşekkür etti.

İslam Din dersi kitaplarını hazırlama projesi, Başmüftü Yardımcısı Ahmet Hasanov tarafından yönetildi, sorumlu editör ise Murat Boşnak idi. Taslak ders kitaplarını hazırlayan komisyonda Amir Feleti, Nazmiye Kulova, Dr. Osman İbrahimov, Dr. Selime Hasanova, Muhammed Kamber, Başmüftü Yardımcısı Beyhan Mehmet, Alper Ahmet ve Gülgün Gaygacova yer aldılar.


DİĞER HABERLER