Evrika Vakfı, burs vereceği üniversite öğrencilerini belirleyecekCuma, 03 Eylül 2021

Evrika Vakfı, burs vereceği üniversite öğrencilerini belirleyecek

Evrika Vakfı, 19 yıl üst üste yıllık 2300 leva tutarında ünlü Bulgar bilim insanları adına verdiği bursları alacak üniversite öğrencilerini belirleyecek. Ancak bu yıl bursiyerler, 11 ilde eğitim gören üniversite öğrencileri arasından seçilecek.

Öğrencilere aşağıdaki alanlarda burs verilecek: John Atanasov adına bilgisayar bilimi; Akademisyen Nikola Obreşkov adına matematik; Akademisyen Blagovest Sendov adına hesaplamalı matematik ve matematiksel modellemesi; Akademisyen Georgi Nadjakov adına fizik; Akademisyen Rostislav Kaişev adına kimya ve kimya teknolojileri; Akademisyen Metodi Popov adına tıp ve biyoloji; Akademisyen Donço Kostov adına veteriner bilimleri ve ormancılık dahil olmak üzere tarım bilimleri; Akademisyen Dimitır Mişev adına elektronik, otomasyon ve elektrik mühendisliği alanında mühendislik bilimleri; Akademisyen Angel Balevski adına makine yapım teknolojileri alanında mühendislik bilimleri; Kolyo Fiçeto adına inşaat ve mimarlık; Akademisyen Evgeni Mateev adına ekonomi.

Vakfa bu amaçla yapılan bağış sonucunda üst üste üçüncü yıl yarışma sonucunda ve bilim insanları adına burs verme kurallarına göre, Akademisyen Aleksandır Teodorov – Balan adına verilen özel bursu almaya hak kazanan öğrenci belirlenecek. 2300 leva tutarındaki burs, Bulgar Filolojisi ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan bir öğrenciye verilecek.

Evrika Vakfının ünlü Bulgar bilim insanları adına verilen burslar ve Akademisyen Aleksandır Teodorov – Balan adına verdiği özel burs için başvuru yapma hakkı olan öğrenciler, adına burs verilen bilim insanlarının çalışma alanlarında Bulgar üniversitelerinde okuyan Bulgaristan’dan öğrencilerdir. Bursiyer adayları, öğrenimlerinin en az ikinci yılını, her akademik yılı ortalama pekiyi (5.00) başarı notu ile tamamlamış olmalı ve 2021/2022 akademik yılı için üniversitelerde örgün eğitim almak için kayıt yaptırmış olmalıdırlar.


DİĞER HABERLER