Fas Krallığı'nın Bulgaristan Büyükelçiliği’nden İlhan Küçük’e ÖdülPazartesi, 06 Ocak 2020

Fas Krallığı'nın Bulgaristan Büyükelçiliği’nden İlhan Küçük’e Ödül Dünya Fas Konseyi, 3 Ocak 2020 tarihinde Fas Krallığı'nın Bulgaristan Büyükelçiliği Konutu'nda ilk defa Fas Büyükelçisi Zachia El Midawa'nın ev sahipliğinde Diplomatik Kültür Salon Etkinliği organize etti.

Etkinliğin konusu "Kadınlar ve Onların Ülkeler Arasındaki Kültürel ve Diplomatik İlişkilerin Geliştirilmesindeki Rolü" idi. Etkinlik kapsamında Dünya Fas Konseyi tarafından ödüllendirilenler arasında Hak ve Özgürlükler Hareketi'nden (HÖH) Avrupa Parlamentosu Avrupa'yı Yenile Grubu Üyesi İlhan Küçük de bulunuyor. Zachia El Midawa, Bulgaristan'da Fas kültürünü yaygınlaştırması ve Avrupa Birliği (AB) ile Fas Krallığı arasındaki ikili ilişkileri desteklemesinden dolayı Küçük'ün ödüllendirilmesini önerdi.

Diplomatik Kültür Salon Etkinliği, Dünya Fas Konseyi, yurtdışında görev yapan Fas konsoloslukları ve diplomatik misyonları ve II. Hasan Vakfı tarafından ortaklaşa organize edildi. Diplomatik Kültür Salon Etkinliği, Fas ile Fas Krallığının diplomatik düzeyde temsil edildiği diğer ülkeler arasındaki ilişkileri güçlendirmenin yanı sıra diyalog yürütme ve deneyim alışverişi için bir yer yaratmak amacıyla yapıldı.

Küçük, ödül töreninde yaptığı konuşmada, " Fas Krallığı, AB için stratejik ve ekonomik bir ortaktır ve ortaklığımızı teşvik etmeli ve derinleştirmeliyiz. Bulgaristan'da ilk defa düzenlenen Diplomatik Kültür Salon Etkinliğinin konusunun kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal yaşamın tüm alanlarında rolünü vurguladığı için çok mutluyum. Fas Krallığı, kadınların ülkenin toplumsal hayata entegrasyonu konusunda dünyadaki birçok ülkeye örnek olabilir. Fas kültürünü Bulgaristan'da tanıtmaya yönelik yorulmak bilmeyen çalışmalarıyla ülkemizde görevli Fas Büyükelçisi böyle olumlu bir örnektir" diye kaydetti.


DİĞER HABERLER