Filibe Cuma Camiinde geleneksel hoşgörü kahvesi içildiCuma, 14 Şubat 2020

Filibe Cuma Camiinde geleneksel hoşgörü kahvesi içildiFilibe'de altı yıl önce Cuma Camii olarak da bilinen Murat Hüdavendigar Camiine taşlar ve yanıcı maddelerle yapılan saldırıların 6. yıldönümü münasebetiyle camide hoşgörü mevlidi okundu. Mevlidin yanı sıra Cuma Camiinde hoşgörü kahvesi içildi. Kahve içmeye kentteki tüm dini topluluklar ve yerel yönetim temsilcileri davet edildi. Konuklar arasında Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Bulgaristan Başmüftüsü Dr. Mustafa Aliş Hacı, Filibe Valisi Dani Kanazireva, Filibe Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Plamen Panov, Filibe Büyükşehir Belediye Meclis Başkanı Aleksandır Dırjikov, Şalom Yahudi Örgütü Başkanı Svetlozar Kalev, kentte yaşayan tüm etnik ve dini toplulukların temsilcileri, bazı bölge müftüleri ve başka davetliler yer aldılar. Hoşgörü Kahvesi Etkinliği, Filibe Bölge Müftülüğü ve Filibe Müslümanları Encümenliği tarafından düzenlendi.

Filibe kentindeki Türk topluluğu, Murat Hüdavendigar Camiine taşlar ve yanıcı maddelerle yapılan saldırıların 1. yıldönümü münasebetiyle ilk defa 2015 yılında hoşgörü kahvesi içme davetinde bulundu.

Başmüftü Dr. Hacı, yaptığı selamlama konuşmasında Filibe kentinin farklı etnik grupların hoşgörü, barış ve huzur içerisinde bir arada yaşama geleneğinin asırlardır sürdüğünü anımsattı. Ardından etkinliğe ev sahipliği yapan Bölge Müftüsü Taner Veli de konukları selamlama konuşması yaptı.

Filibe Valisi Dani Kanazireva ve Filibe Büyükşehir Belediye Başkanı Zdravko Dimitrov adına Yardımcısı Plamen Panov da konukları selamladılar.

Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, yaptığı konuşmasında barış içinde bir arada yaşamanın önemine değindi.


DİĞER HABERLER