Habiş İsa, Küba-Uzak ve Yakın Ulusal Öğrenci Yarışmasında birinci olduPerşembe, 13 Ağustos 2020

Habiş İsa, Küba-Uzak ve Yakın Ulusal Öğrenci Yarışmasında birinci olduYeni eğitim yılında 11.sınıfa gidecek olan Kırcaali'deki Petko Raçov Slaveykov Lisesi öğrencisi Habiş İsa, Küba-Uzak ve Yakın Ulusal Öğrenci Yarışmasında bildiri özeti dalında birinciliği elde etti. Prestijli yarışma, Bulgaristan Öğretmenler Birliği, Ulusal Çocuk Sarayı, Bulgaristan Anti-Faşist Birliği, Bulgar Yazarlar Birliği, Bulgar Gazeteciler Birliğinin desteği ile Bulgaristan-Küba Dostluk Derneği tarafından organize edildi. Yarışma geleneksel olarak Eğitim ve Bilim Bakanlığı ile Küba Cumhuriyetinin Bulgaristan Cumhuriyeti Büyükelçiliğinin yardımıyla düzenlenmektedir. Bu yılki yarışma, "Bulgaristan ile Küba arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 60. yıl dönümü" temasıyla düzenlendi.

Habiş İsa'nın bildiri özetinin başlığı "Sağlıkta Küba mucizesi ve Bulgaristan'ın katkısı". Ulusal yarışma jürisi, Habiş'in araştırmasının derinliğinden çok etkilendi. Habiş, tarihi konularda düzenlenen olimpiyat ve ulusal yarışmalarda birçok ödül kazandı.

Küba-Uzak ve Yakın Ulusal Öğrenci Yarışmasında ödül kazanan öğretmenler arasında Habiş'in bilimsel danışmanı ve Slaveykov Lisesinin bünyesindeki "İsTOrika" adını taşıyan Tarih Okulunun kurucusu Dimitır Dimov da bulunuyor. Dimov, Tarih ve Medeniyetler dersinde üstün başarı gösteren öğrencilerinin 2015 yılından beri yarışmada ödül kazanmaya devam ettiklerini belirtti. Eray Şakir'in, 2015,2016 ve 2017 olmak üzere üst üste üç yıl boyunca İspanyolca eserler dalında derece elde ettiğini ifade eden öğretmen, Miroslav Mitkov'un ise aynı yarışmada deneme dalında birinciliği elde ettiğini kaydetti.


DİĞER HABERLER