İvaylovgrad yakınındaki antik Armira Villası’na 8 milyon levalık yatırımPerşembe, 20 Şubat 2020

İvaylovgrad yakınındaki antik Armira Villası’na 8 milyon levalık yatırım İvaylovgrad (Ortaköy) Belediye Başkanı Diana Ovçarova, 2014-2020 Büyümedeki Bölgeler Operasyonel Programının "Turistik Mekanların Geliştirilmesi" prosedürü kapsamında "İvaylovgrad Yakınındaki antik Armira Villası Arkeolojik Kazı Alanının Sürdürülebilir Gelişimi" isimli projenin hibe sözleşmesini imzaladıktan sonra basına yaptığı açıklamada, "Maliyeti 8 milyon leva olan İvaylovgrad kasabası yakınındaki antik Armira Villası arkeolojik kazı alanının sürdürülebilir gelişimine ilişkin kapsamlı bir projenin uygulanması ile Yunanistan sınırında yer alan ilçenin belediye yönetimi, turistlerin bölgeye olan ilgisini kat kat arttırmayı umuyor" diye bildirdi.

Armira Villası, 1964 yılında küçük bir barajın inşaatı sırasında keşfedilmiştir. Arkeolojik araştırmalar, Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) Ulusal Arkeoloji Enstitüsü'nde kıdemli bilimsel danışman olarak görevlileri Dr. Yanka Mladenova ve Dr. Gergana Kabakçieva'nın yönetiminde gerçekleştirilmiştir. Villanın adı, milattan sonra birinci yüzyılda temellerini atan antik Trakyalı bir ailenin mülkünün yakınında bulunduğu nehrin adından geliyor.

Gerçekte bu, Bulgaristan topraklarında keşfedilen Roma dönemine ait en görkemli bir evdir (saray)ve ilk sahibinin, Roma İmparatorluğu'na üstün hizmetleri nedeniyle aristokratlara ait olan haklara sahip bir Trakya kralının varisi olduğuna inanılmaktadır.

Kompleks yaklaşık üç buçuk yüzyıl boyunca var olmuştur, tam da burada inşa edilmesi eski Roma dönemi yazarları Varon ve Columela'nın belirttiği villa inşaatına ilişkin şartları tam olarak karşılamaktadır. Onlar, bir villanın büyük bir yol yakınına, güzel bir yere, yakınında su olan ve bir dağın güney yamacına ve en önemlisi iyi komşuların olduğu bir yere inşa edilmesi gerektiğini söylüyorlar.

Tüm kompleks yaklaşık 3 600 metrekarelik bir alan üzerine kuruluymuş ve binanın güneydoğu ucunda doğada yürüyüşler ve sohbetler için bir teras varmış. Teras, 378'de Fritigern komutasındaki Got kabilesinin istilalarının birisi sırasında harap edilmiştir. Bir efsaneye göre, Roma imparatoru Flavius Julius Valentus, Hadrianople Savaşı'ndan sonra yaralarından dolayı orada ölmüştür.

Proje ile mevcut yapının yenilenmesi, yeni arkeolojik restorasyon çalışmaları yapılması ve atraksiyon haline getirilmesi amaçlanıyor. Proje, panoramik manzaralar ve 3D projeksiyonlar sağlaması için bir zamanlar İvaylovgrad Barajı'nın ihtiyaçları için inşa edilen su kulesinde bir asansör kurulmasını öngörüyor. Yeni bir Turist Bilgilendirme Merkezi, yol ve otobüslerin u dönüşü yapması için bir meydan yapılması planlanıyor. Proje süresi iki yıldır. Proje, mermer taş heykel kolonisinin tamamlanmasını ve madalyonunun Medusa Gorgon'u, ayrı ayrı kaplamaların ise villanın sahibinin ve erkek ve kız olan çocuklarının görüntülerinin yer aldığı eşsiz benzersiz mozaik yapıya ek bir erişim sağlanmasını öngörmektedir.

Eski Roma kentleri Pompeii ve Herculane'de zenginlere ait villalarda olduğu gibi burada da aynı model uygulanmıştır ki, bina ikiye ayrılmıştır- birinci kısım, yabancıların ve misafirlerin erişebildiği bölüm ve ikincisi - özel kişilerin erişebildiği bölümdür. İlk iki nesilden villa sahiplerinin yatak odaları binanın kuzeybatı kesiminde yer alıyormuş. Villa, binanın dışındaki altı ocaktan gelen sıcak hava ile hypokaus adı verilen yerden ısıtma sistemi ile ısıtılırmış.

Araştırmacılar havuzdaki suyun mineral su olma olasılığını göz ardı etmiyorlar. Antik çağda saray iki katmış, birinci katta ortada büyük bir havuz etrafında yer alan ziyafet salonu, hükümdarın misafir kabul ettiği salon, yatak odaları, Roma hamamı vb. 22 oda varmış. Havuzun etrafında dört kapalı koridor oluşturulmuş. Koridorlarından birinde daha başka yatak odaları ve kadınlara yönelik çalışma odalarının bulunduğu ikinci kata götüren ahşap bir merdiven varmış. Alt kat tamamen taştan yapılmıştır. Binanın ana girişi batı yönden olup en az iki sütunla süslüymüş.

Belediye Başkanı Diana Ovçarova," Yatırımın amacı daha fazla turist çekmek ve İvaylovgrad'ı daha çekici bir turizm merkezi haline getirmektir. Proje süresi 24 aydır" diye ekledi.


DİĞER HABERLER