Kırcaali bölgesinde öğretmenlik pozisyonlarına benzeri görülmemiş bir akınÇarşamba, 03 Ağustos 2022

Kırcaali bölgesinde öğretmenlik pozisyonlarına benzeri görülmemiş bir akın

Eğitimcilerin verdiği bilgiye göre, son bir yıl içinde Kırcaali şehri ve ilde öğretmenlik pozisyonlarına benzeri görülmemiş bir akın gözlemleniyor. Kırcaalililer, güvenli bir maaş ve uzun bir tatil için kendi iş yerlerini kapatıyorlar. Şu anda öğretmenlik pozisyonları ilde en çok rağbet gören pozisyonlardır.

Kırcaali İl Eğitim (RUO) Müdürü Demitra Miryanova, Kardjali BG Vesti haber sitesine verdiği demeçte, “Maaşlar arttıkça öğretmenlik mesleğine ilgi son bir yılda keskin bir şekilde arttı. İlde ortalama maaş 1800-1900 levaya ulaştı. Bu meslek, sadece genç profesyoneller için değil, aynı zamanda olgun yaştaki profesyoneller için de çekici hale geldi. Birçoğu kendi işlerini bırakır ve öğretmenlik yapmaya başlar. Yaşları ilerlemesine rağmen öğretmen olarak çalışmak için pedagoji bölümlerini bitirenlerin sayısı da az değildir” diye kaydetti.

Miryanova, onların birçoğunun pedagoji bölümlerden mezun olduklarını, ancak kendi uzmanlık alanlarında çalışmadıklarına dikkat çekti. RUO Müdürü, “Onlar şimdi daha iyi ücret almak ve uzun bir tatil yapmak için mesleğine geri dönüyorlar. Şu anda öğretmen adayları yeni bir kariyer arayışı içinde okul müdürlerini ziyaret ediyorlar” dedi.

RUO Örgütsel ve Metodolojik Faaliyetler ve Kontrol Şube Müdürü Angelina Kostova, atamaların okul müdürlerinin yetkileri dahilinde olduğunu paylaştı. Okul müdürlerinin, birçok uzman pedagogun mesleğine geri döndüğünü bildirdiklerini aktardı. Müdürlerin, yeni atamaların eylül ayı başında netleşeceğini söyledikleri anlaşıldı. Doğu Rodoplar bölgesinde en büyük lise okulunun müdürü Milko Bagdasarov, “Öğretmenlik mesleği haklı bir ilgi görür.  Bizimki gibi küçük bir şehirde öğretmen maaşı tutarları iyi ve ilgi çekici seviyelerdedir. Sektördeki ortalama maaş tutarı Kırcaali için iyi bir gelir düzeyidir” dedi. Lise müdürü, birçoğunun öğretmenlik mesleğine geri döndüğünü doğruladı. Bagdasarov, “Ayrıca Plovdiv (Filibe) Üniversitesinin Kırcaali Şubesi, kendilerini gerçekleştirme arayışında olan birçok eğitim-öğretim personeli yetiştirmektedir. Daha önce hiçbiri öğretmenlik yapmak istemiyordu, ama şimdi tam tersi oldu” diye vurguladı.

RUO’nun verilerine göre, bölgede 2400 öğretmen kendi mesleğini yapar.

Georgi KULOV


DİĞER HABERLER