Kırcaali Tiyatrosu, "Prenses ve Bezelye Tanesi" kukla oyunu ile kapılarını yeniden açıyorÇarşamba, 03 Haziran 2020

Kırcaali Tiyatrosu, Kırcaali'deki Tiyatro ve Müzik Merkezi, koronavirüs salgını nedeniyle kısıtlayıcı tedbirlerin kaldırılmasından sonra ilk önce en küçük izleyicilerine kapılarını açacak. 7 Haziran 2020 Pazar günü saat 11.00'den itibaren kukla sahnesinde Hans Christian Andersen'in masalından uyarlanan "Prenses ve Bezelye Tanesi" kukla oyunu sergilenecek. Bu ayın sonuna kadar her pazar anti-salgın önlemlerine sıkı sıkıya bağlı kalınarak, şu oyunlar sergilenecek: 14 Haziran'da halk masalından uyarlanan "Çocuk ve Rüzgar", 21 Haziran'da Grimm Kardeşlerin yazdığı masaldan uyarlanan "Bremen Mızıkacıları" ve Ran Bosilek'in yazdığı masaldan uyarlanan "Hep Ünlü İnsanlar İçin Birçok Şarkı İçeren Masallar" adlı oyunlar. Sadece oyuncularının salgın koşullarında çalışmak için rıza beyanı imzalamış olan oyunlar sergilenecek.

Kırcaali'deki Tiyatro ve Müzik Merkezi Müdürü Gılıb Boçukov,"Mevcut durumda çabalarımızı yeni oyunlar sergilemeye harcamamızın en iyisi olacağına inanıyoruz. Başka sahnelerde oyun sergilemeye ve sahnemizde diğer tiyatroların oyunlarına ev sahipliği yapmaya hazırız, ancak dikkatle hesaplamalardan sonra bunu yapacağız. Analizler, olası turların şu anda tiyatromuz için finansal risk oluşturduğunu gösteriyor" diye kaydetti.

Kırcaali tiyatrosunun oyuncu ekibi, yeni üç oyun üzerinde çalışmalara başlıyor. Drama Tiyatrosu ekibi, Mikhail Leontiev'in eserinden uyarlanan "Yalan" adlı komedi oyununun provalarına başlayacak. Kukla Tiyatrosu ekibi ise Valentin Vladimirov'un yazdığı dini inançla ilgili eğitim oyununun ikinci bölümü olan "Söze Dair Masal" drama oyununun ve Rusalina Maynaloska'nın anlatımını üstlendiği "Winnie the Pooh Hakkında Eğlenceli Bir Hikaye"nin provalarına başlayacak. Olağanüstü hal uygulanmasından dolayı prömiyeri ertelenen Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu ekibinin sahneye koyduğu Azerbaycan Milli Marşı'nın bestecisi Üzeyir Hacıbeyli'nin iki perdelik "Arşın Mal Alan" isimli müzikal komedi oyununun Kırcaali'de seyirciyle buluşması bekleniyor.


DİĞER HABERLER