Kırcaali'de "Eski El Sanatları ve Edirneli Zanaatkarlar" isimli sergi açılacakPerşembe, 28 Mayıs 2015

Kırcaali'de Edirne, zengin bir zanaat ve el sanatı uygulamaları mirasıyla bilinen bir şehirdir. Birçok teşkilat ve şahıs yerli zanaatların tarihinin korunması ve şehrin tarihi ve kültür hafızasının canlandırılmasına yönelik çalışmalarda bulunuyor. Edirne'de yerel yönetim yerli zanaat ürünlerinin pazarlanması ve çeşitliliğinin korunması için modern strateji uyguluyor. 1955 yılında Edirne'de kurulan Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (EDESOB) yaklaşık 15 bin üyeye sahip. EDESOB, kayıt, eğitim ve aracılık hizmetleri için hukuki ve idari işlemlerde uzman yardımı sağlar ve bu tür ürünlerle çalışan ustalar, kalfa, çıraklar ve ticaret zincirlerinin kaydedildiği detaylı bilgiler içeren siciller tutmakta.

Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği, çağdaş izleyicileri zanaatların zengin tarihi ve zanaatkarlarla buluşturmaktan ibaret iddialı bir görevi üstleniyor. Fotoğrafçı araştırmasına 11 profesyonel ve amatör fotoğrafçı katılıyor ve birkaç ayda onlar en eski Edirneli 41 zanaatkarla görüşüp fotoğraf çekimi yapıyorlar. Sergi nisan ayında gerçekleştirilen Kırcaali ile Edirne'nin kardeş şehir protokolünün imzalandığı tören için hazırlanmıştır. "Eski El Sanatları ve Edirneli Zanaatkarlar" isimli sergi, Çok Kültürlü Şehir 2015 yılı Kültür Programı dahilinde Kırcaali'de tanıtılacak. 30 Mayıs'ta (Cumartesi) saat 18.00'de KRIG Sanat Galerisi'nde etkileyici karma serginin açılışı yapılacak. Helvacılar, dericiler, taş oymacılar, klarnet müzisyenleri, yorgancılar, saatçılar, bakırcılar, camcılar, şeker, kurabiye, meyve sabunu, çeyiz sandığı üreticileri ve edirnekari ustaları olan 41 tane zanaatkarın hayatından kareler ve yarattığı ürünler sergilenecek.

Konukların Kırcaali'de gerçekleştireceği iki günlük ziyaret programı için KRIG Sanat Hareketi buradaki el sanatı uygulamaları ve korunan zanaatlara ilişkin yaptığı inceleme üzerine bir sürü hazırlık görüşmeleri yaptı. Ortakların iddialı hedefi, serginin "Eski El Sanatları ve Kırcaalili Zanaatkarlar" ismiyle burada da ikinci kısmının hazırlanmasıdır.

Serginin Kırcaali'de yapılacak açılışı için Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu'na resmi bilgi ve davetiyeler gönderildi.
Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis serginin açılışını yapacak.


DİĞER HABERLER