KRIG Sanat Galerisi'nde Kırcaali bölgesinden üç genç yeteneğin eserleri sergileniyorÇarşamba, 12 Şubat 2020

KRIG Sanat Galerisi'nde Kırcaali bölgesinden üç genç yeteneğin eserleri sergileniyorKRIG Sanat Hareketi tarafından yürütülen "Kırcaalii ve İlden Genç Yetenekler" inisyatifi kapsamında üç genç yetenek tanıtılacak. KRIG Sanat Galerisi'nde 14 Şubat Sevgililer Günü'nde ziyarete açılacak olan sergi onların eserleri, projeleri ve onlarla yapılan mülakatlardan oluşuyor. Sergi, 14 Şubat 869'da Roma'da vefat eden Slav alfabesini oluşturan iki kardeşten biri olan Aziz Kiril Slavyanobılgarski'ye ithafen 14 Şubat Sevgililer Günü'nden itibaren daha 14 gün boyunca ziyarete açık kalacak.

Ardino (Eğridere) kasabasından 18 yaşındaki Stanislava Paşova, şiir yazıyor, ancak kendi deyişiyle "yalnızca bilgisayar program kodları yazmadığı zaman" bunu yapıyor. Stanislava," Edebiyat projeleriyle uğraşıyorum, ancak bilimsel bilgisayar programları yazmaya ve yeni programlama dilleri öğrenmeye daha fazla zaman ayırıyorum" diyor. Genç yetenek, bölgesel, ulusal ve uluslararası Bulgarca ve İngilizce edebiyat yarışmalarında her yıl ortalama 5 ödül kazanıyor. Onun edebi eserlerinden başka galeride bir de sesli komut verme özelliğine sahip telif hakkıyla korunan Google'da kodlu ve son önizlemeli bir site olarak C ++ programlama dilinde problem çözme sürecini tanıtan bir pano da kurulmuştur. Stanislava, Ardino Vasil Levski Lisesi 10.Sınıf öğrencisidir ve kod yazma becerisi ve yazılım teknolojileri ve programlama dilleri konusunda binlerce saat pratik alıştırmalararıyla muhtemelen birinci seviyede programcı olmuştur.

İnisyatif kapsamında bu ay tanıtılacak ikinci genç yetenek, Kırcaali ilçesinin Ençets (Salman) köyünden 18 yaşındaki Şaban Mladenov, Kırcaali'deki Turizm Lisesi 12.sınıf öğrencisidir. Şaban, kano ve kayak , bisiklet koşusu, dağ bisikletçiliği, bisiklet polosu, otoyolda bisiklet sürme, bisiklet dağ inişi gibi riskli sporlarda deneyimleriyle bilinir. Galeride Şaban'ın hava dalışı (skydiving) sırasında çektiği bazı muhteşem fotoğraflar görülebilir. Yüksek teknoloji hayranı olan genç, "Teknoloji ne yaparsam yapayım benim bir parçam" diyor. Genç yetenek," Bisiklet kaskımda bir kamera takılı, telefonumda her koşulda 7/24 saha çekimine izin veren profesyonel güçlü bir kamera var. Video çekiyorum, film moıntajı yapıyorum, canlı yayınlar yapıyorum. Montaj yapıyorum, düzeltmeler yapıyorum ve dünyanın dört bir yanındaki arkadaşlarımla hareket paylaşımında bulunuyorum" diye ifade etti. Otelcilik okuyan Şaban, hayalini şöyle anlattı: "Utroba (Dangırdak Kaya) Mağarası yakınında bir ekolojik köy kurmak istiyorum. Bu yönde arkadaşlarla bir adım attık- bir ağaç evi inşa ettik, ağaçlar büyük çubuklara benziyorlardı, burada buna benzer başka bir evin olduğunu sanmıyorum. Benim ekolojik köyümün misafirleri, ağaçların dalları arasında kuş sesleriyle uyanacaklar. Televizyonda Kanada'da böyle güzellikler gördüm. Bence bu tür evler doğanın kıymetini bilen insanlar içindir, ama burada da doğanın kıymetini bilenlerin sayısı giderek artıyor".

Sergide yer alan üçüncü genç yetenek Kırcaali Yordan Yovkov Lisesi öğrencisi olan Dıjdino (Yağmurköy) köyünden 15 yaşındaki Melek Ayhan'dır. Melek, köye adadığı şiirler yazar, resim yapar, yarışmalarda dereceler elde eder ve KRIG Sanat Hareketi ekibi ile birlikte binalarda sokak sanatı uygulamalarına yönelik ilk kişisel sanat projeleri gerçekleştirmeye başladı.Galeride onun Dıjdino köyü muhtarlık binasının duvarında uygulanmak üzere bir projesi sergilenmektedir. Proje bir kızın ve şiir yazdığı ve her gün yeni bir şey öğrendiği yerlilerin ruhu ve simalarıyla buluşmasını sergiliyor.


DİĞER HABERLER