Krumovgrad’da Uluslararası Ana Dili Günü KutlandıCuma, 21 Şubat 2020

Krumovgrad’da Uluslararası Ana Dili Günü Kutlandı21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü, dünyada dilsel ve kültürel çeşitliliği korumaya adanmış bir gündür. 2000 yılından bu yana Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) aldığı karar üzerine kutlanan 20 yıllık bir geçmişe sahip olan bu gün, Krumovgrad (Koşukavak) Belediyesinin kültür sanat takviminde geleneksel olarak kutlanan bir gün olarak yerini aldı.

Dün 20 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü arifesinde Krumovgrad Belediye Çocuk Kompleksi (ODK) Kişisel Gelişim Destek Merkezinde düzenlenen kutlama konseri, farklı yaş gruplarından insanları, farklı kültürlerin temsilcilerini renkli bir buket gibi bir araya topladı ve bu çeşitlilik bir kez daha Ana Dili Günü Etkinliğinin hiçbir şekilde insanları karşı karşıya getirmeyip, tam tersine Krumovgrad ilçesi sakinlerini birleştirdiğini gösterdi. Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, etkinliğe katılan konukları ve katılımcıları selamlama konuşmasında cani gönülden sağlık, neşe ve ana dili öğreniminde başarılar ve hep birlikte şiir, şarkı ve ataların miras bıraktığı folklor zenginliği ile ilçede farklı kültürler arasında hoşgörü ve karşılıklı saygının teşvik edilmesini temenni etti.

Krumovgrad Vasil Levski Lisesi, ODK Kişisel Gelişim Destek Merkezi öğrencileri, ilçeye bağlı Luliçka (Kazıköy), Podrumçe (Değirmenviran), Gorna Kula (Madanlı), Strancevo (Mahmutlu) köylerindeki okulların öğrencileri ve Zvınarka (Yunusköy) Köyü Kozino (Hocaköy) Mahallesindeki ilkokul öğrencileri, ana dilleri ve okullarda eğitim gördükleri dillerde şiir ve şarkılar söylediler. Çocuklar kendi kültürlerini yansıtan geleneksel renkli kıyafetleri ve hızlı ritimli danslarla atalarının folklorunu canlandırdılar.

Etkinlik, Krumovgrad Türk Kültür ve Sanat Derneği Demet Kadın Korosunun seslendirdiği ilçede farklı kültürlere ait türkülerle sona erdi.


DİĞER HABERLER