Liseler, 7.sınıfı bitiren öğrencileri kabul edilmesine ilişkin puanları kendileri belirleyecekSalı, 28 Mart 2017

Liseler, 7.sınıfı bitiren öğrencileri kabul edilmesine ilişkin puanları kendileri belirleyecekEğitim ve Bilim Bakanlığı'ndan (MON) yapılan açıklamada 7.sınıfı bitiren öğrencilerin lise kabul edilmesine ilişkin puanların her bir lise sınıfı için farklı olabileceği bildirildi. Her bir ayrı sınıf için okullar, 7.sınıftan sonra öğrenci kabul edilmesine ilişkin puanı hesaplarken farklı dersler seçebilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada aynı okulda derslerin aynı ağırlıkta okunduğu iki sınıfı bitiren öğrencilerin puanlarında bile farklılık olabileceği belirtildi. Puanın hesaplanmasında öğrencilerin ilköğretim diplomasında yer alan ders notları arasından iki tanesi seçilecek.

Örneğin, bir lisede ağırlıklı olarak yabancı diller okunan bir sınıfı bitiren lise adaylarının puanları Bulgarca ve yabancı dil notları ile hesaplanabilir, başka bir sınıfı bitirenlerin puanları ise Bulgarca ve Felsefe notları ile hesaplanabilir.

Liseye kabul edilmesine ilişkin puan tablosu diplomada yer alan 6 notunun 50 puan, 5 notunun 39 puan, 4 notunun 26 puan ve 3 notunun ise 15 puan olarak hesaplanarak oluşturulacak. Lise adayı bir öğrenci sıralamaya maksimum 500 puan ile katılabilir.

Kalan puanlar dış sınavda elde edilen puanlarla hesaplanacak. Bu puanlar üç şekilde kullanılacak.

Birincisine göre puanlarla öğrenciler Bulgarca ve Matematik sınavı notlarını ikiye katlayabilecek.

İkincisine göre ya Bulgarca, ya da Matematik sınav notu ikiye katlanabilecek, diğer ders sınavı notu ise ikiye katlanmayacak. MON'un takviminde yer alan olimpiyat veya yarışmada elde edilen not da puana eklenecek.

Üçüncüsüne göre ulusal dış sınav notlarından birinin üçe katlanması, diğer not ise aynı kullanılması öngörülüyor.

Eğer bir öğrenci ulusal dış sınavında her hangi bir ders sınavından geçmediyse, bu not puanın hesaplanmasında sıfır olarak kabul edilecek.

Örneğin, ağırlıklı olarak yabancı dil okunan sınıfa öğrenci kabul edilmesine ilişkin puan ulusal dış sınavda elde edilen iki notun ikiye katlanması ve temel eğitim diplomasında yer alan iki ders notuna verilen puan ile hesaplanacak. Fakat puan tablosu, dış sınav notlarından birisinin üçe katlanması ve ikinci dış sınav notuna ve diplomada yer alan iki ders notuna verilen puanların hesaplanmasıyla da oluşturulabilir.

10 Nisan'a kadar Bölge Eğitim Müfettişliklerinin web sitelerinde bulunduğu ildeki lise okullarına öğrenci kabul edilmesine ilişkin planlar yayınlanacak. Bu planlar liselerin kendi sitelerinde de bulunabilir.

Bulgarca sınavı 19 Mayıs'ta, Matematik sınavı ise 22 Mayıs'ta gerçekleştirilecek.

Uygulamalı olarak resim sınavı 2 Haziran'da, Müzik sınavı 5 Haziran'da ve Beden Eğitimi ve Spor sınavı da 31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Lise başvuruları 16-22 Haziran 2017 tarihleri arasında kabul edilecek.

Öğrenciler, yabancı diller, beşeri bilimler, toplumsal bilimler, ekonomik kalkınma, yazılım ve donanım bilimleri, girişimcilik, matematik, fen bilimleri, resim, müzik ve beden eğitimi ve spor ağırlıklı sınıflara başvuruda bulunabilirler.


DİĞER HABERLER